Jste milovníky exotických květin a chcete si byt zkrášlit zajímavou rostlinou? Zkuste pěstovat klerodendron – tropickou liánu s neobvyklými bíločervenými květy.
Klerodendron (zvaný též blahokeř, latinsky Clerodendrum) je rod tropických až subtropických rostlin, zahrnující kolem 400 druhů. V bytových podmínkách se jich však pěstuje jen zlomek z tohoto počtu. Nejčastěji je to Clerodendrum thomasoniae, tedy blahokeř Thomsonové, který pochází ze střední Afriky.
Blahokeř, tropická liána, která kvete i v bytě
Tato liána dorůstá v přírodě či ve vlhkých tropických sklenících až do délky pěti metrů, v bytových podmínkách podstatně méně – asi do 1,5–2 m. Listy jsou sytě zelené, s výraznou žilnatinou. Hlavní okrasou tohoto i jiných pěstovaných druhů jsou květy. Blahokeř nakvétá přibližně od poloviny jara do konce léta bohatými květenstvími skládajícími se z několika desítek zářivě bílých „nafouklých“ kalichů, z jejichž otevřených „zobáčků“ na vrcholu vystupují nápadné červené květy s výraznými, nitkovitými tyčinkami. Samotné květy nekvetou příliš dlouho (pouze několik dní), avšak květenství se zakládají a rozkvétají postupně a i po opadu červených květů zůstávají poměrně dlouho svěží jejich bílé kalichy. Z krásy květů se tak u klerodendronu můžete těšit po několik měsíců.
blahokeř Thomsonové (Clerodendrum thomasoniae)Autor: Archiv ireceptar.cz
Rozmanité možnosti klenodendronu: keřík, pnoucí i převislá rostlina
Blahokeř Thomsonové je celkem přizpůsobivá rostlina. Můžete ji pěstovat jako klasickou liánu, která se pne po vhodném podkladu, vyvázat ji ke kruhové opoře v květináči, pěstovat jako převislou rostlinu v závěsných nádobách či jako malý keřík o výšce přibližně do 60 cm, který tento druh utvoří, když rostlinu budete pravidelně zastřihovat („keřová“ forma však o něco méně nakvétá).
Pěstování
Stanoviště by mělo být velmi světlé, ale ne na přímém slunci. Nedostatek světla se může projevit hlavně v zimě, kdy malá intenzita osvětlení a vyšší teploty v bytě způsobují, že se rostlina vytahuje a vysiluje. V takovém případě musíte na jaře seříznout „vytáhlé“ výhony a smířit se s omezeným nakvétáním (rostlina musí vložit více sil do celkové regenerace).
blahokeř Thomsonové (Clerodendrum thomasoniae)Autor: Archiv ireceptar.cz
- V době květu, tedy od jara do podzimu, rostlina potřebuje teplé podmínky (nad 20 °C).
- Zimování vyžaduje chladnější, nejlépe při teplotách 10–15 °C. Klerodendron se v chladu dostává do částečného vegetačního klidu, kdy shodí část listů a výrazně omezí růst a může tak bez úhony přečkat nedostatek světla v zimě.
- V době vegetace udržujte půdu stále mírně vlhkou a rostlině prospívá i vyšší vlhkost vzduchu (pomáhá rosení).
- V zimě při chladných podmínkách zálivku omezte a před dalším zalitím nechte substrát částečně proschnout.
- Rostlinu přihnojujte od jara do podzimu každých 14 dní a přibližně od května do konce září.
Pokud je to možné, dopřejte blahokeři letnění. Chráněné venkovní stanoviště s rozptýleným světlem mu velmi prospěje. Klerodendron na čerstvém vzduchu celkově zesílí, lépe bude nakvétat a květy déle vydrží.