Pelargonie, lidově nazývané muškáty, patří mezi trvale nejoblíbenější květiny. Královské odrůdy jsou trochu náročnější, ale krásou květů předčí všechny ostatní.
Nejrozšířenější jsou klasické převislé muškáty (Pelargonium peltatum). Opravdové „královny“ mezi pelargoniemi jsou však královské muškáty, zvané též anglické – hybridy Pelargonium grandiflorum. Okouzlí krásou velkých, pestrobarevných květů a můžete je pěstovat i ve stromkové formě. Poradíme vám, jak na to.
Africké královny
Většina muškátů má domovinu v jižní Africe. Je známo kolem 250 botanických druhů rozdělených do několika skupin. První kříženci atraktivní skupiny tzv. královských neboli anglických muškátů vznikli právě v Anglii a od toho je odvozen i jejich název. Krásou květů své „normální“ příbuzné překonávají – květy mají drobné i velké až 5 cm, jednoduché i plné, v množství barev od sněhobílé, přes lososovou, růžovou, různé odstíny červené a fialové až po téměř červeně či fialově černou, mnohdy s nápadnou kresbou.
palargonieAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak pěstovat anglické muškáty
Tak jako mají i skutečné královny specifické požadavky a rozmary, mají i královské pelargonie oproti klasickým převislým muškátům řadu „vrtochů“ – vykazují zvýšené nároky na péči, jsou náchylnější na pěstitelské přehmaty a hůře snášejí umístění v ne zrovna ideálních podmínkách
Vhodné stanoviště
Při hledání vhodného místa nesmíte zapomenout na jihoafrický původ „rodičů“, takže musíte napodobit podmínky jejich domoviny. Královské muškáty milují teplo a slunce, avšak při celodenním slunečním úpalu a teplotách nad 25 °C se mohou popálit nebo přestanou tvořit nové květy. Také jim velmi prospívá čerstvý vzduch, nesnášejí ovšem déšť a vítr.
Zimování
V zimě potřebují královské pelargonie nízké teploty – optimálně mezi 10–15 °C. Ideálním místem pro královské pelargonie tak jsou zasklené, dobře větratelné, chladné zimní zahrady, verandy nebo zasklené balkony, ale i okenní parapety v ne příliš vytápěných místnostech orientovaných na východ či na západ.
palargonieAutor: Archiv ireceptar.cz
Aby mohly pro jaro a léto založit velký počet květních pupenů, potřebují mít přes zimu nejen nízké teploty, ale i dostatek světla. Rostliny proto umístěte přímo u oken nebo u zasklených stěn zimních zahrad, neměly by být ani „skryté“ za jinými rostlinami, ani zastíněné závěsy. Pokud byste jim prodloužili krátké zimní dny přisvětlováním, např. úspornými zářivkami, můžete se dokonce z květů královských muškátů radovat i v zimě. Naopak vody spotřebují na chladném zimním stanovišti velice malo – po zálivce by měl být substrát pouze mírně vlhký a před další zálivkou jej nechte proschnout.
Zaštipování pro bohaté kvetení
Výhony v době vegetace pravidelně zaštipujte, rostliny se budou lépe rozvětvovat a bohatěji nakvétat. Nic se však nesmí přehánět – asi jednou za měsíc zaštipujte pouze konce větviček. Pokud byste výhony zaštipovali příliš intenzivně, květní pupeny se nestačí založit. Také odstraňujte odkvetlé květy.
palargonieAutor: Archiv ireceptar.cz
Zálivka a hnojení
Chcete–li, aby pelargonie co nejdéle a co nejvíce kvetly, musíte se o ně pravidelně starat. V sezoně (asi od poloviny března do srpna) vyžadují pravidelnou zálivku (stále mírně vlhký substrát, nesmějí však stát trvale ve vodě, jinak jim začnou zahnívat kořeny a na listech se může tvořit plíseň šedá) a hnojení jednou týdně hnojivy s mikroprvky a zvýšeným obsahem draslíku.
Jak muškáty množit řízkováním
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Na rozdíl od klasických převislých muškátů, které snadno zakoření i ve vodě, řízky královských pelargonií ponořené do vody většinou rychle uhnívají.
Královské muškáty se v domácích podmínkách rozmnožují téměř výhradně vegetativně – vrcholovými řízky. Nejlepší doba pro řízkování je přelom léta a podzimu, přibližně od začátku srpna do konce září.
- Odstřihněte konce výhonů asi se třemi listy.
- Řezné rány je dobré zasypat práškem z dřevěného uhlí a nechat je několik hodin zaschnout.
- Poté můžete řízky sázet do vlhkého říčního písku nebo směsi písku s rašelinou v poměru 1:1.
- Před výsadbou je dobré řízky ošetřit gelovým či práškovým stimulátorem zakořeňování.
- Květináč s řízky umístěte na stanoviště bez přímého slunce, avšak s dostatkem rozptýleného světla a substrát udržujte mírně vlhký. Řízky není potřeba ničím zakrývat.
palargonieAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud jste dodrželi správný postup, řízky asi za měsíc zakoření. Poté je přesaďte do květináčů s lehkým výživným substrátem (např. směs kompostové zeminy, písku a rašeliny v poměru 2:1:1) a s několikacentimetrovou vrstvou drenáže na dně. Příští rok se pak již můžete těšit z květů nových, vámi namnožených rostlin.
Jak vypěstovat stromkové muškáty
Anglické muškáty jsou velice vhodné i pro pěstování ve stromkové formě.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
- Na začátku března vyberte na sazenici muškátu nejdelší výhon, vyvažte ho k vhodné opoře a všechny ostatní výhony odstříhněte.
- Až začnou výhonky na ponechaném kmínku růst, odštípněte všechny větvičky v jeho dolních dvou třetinách až čtyřech pětinách a nechte pouze výhony, které budou tvořit budoucí korunu.
- Konce větviček tvořících korunku zaštípněte, aby se bohatěji rozvětvila.
- Pokud začnou na kmínku vyrážet nové pupeny, ihned je vylomte.
- Královským muškátům kmínky postupně zdřevnatí. Pokud jsou již dostatečně pevné, můžete oporu odstranit.
oporaAutor: Archiv ireceptar.cz
Co možná nevíte o pelargoniích
Pelargonie se v Evropě poprvé objevily již na konci 16. století. Jako první je začali pěstovat a šlechtit zahradníci v Holandsku a v 18. století byly muškáty rozšířené již v celé Evropě, a patřily mezi nejoblíbenější květiny.
Pelargonie jsou blízce příbuzné s kakosty. Obě dnes samostatné skupiny byly původně řazené do jednoho rodu Geranium a i dnes pelargonie mnohdy najdeme pod názvem geranium.
Pelargonie mají dokonce své „muzeum“. Již v roce 1978 je otevřela firma Pelargonia Fischer v Německu a návštěvníci se v něm mohou seznámit s více než 150 botanickými druhy a s asi 1200 kultivary muškátů.