Na zahradě máme vzrostlý ořešák, ze kterého začala nedávno asi ve výšce očí vytékat nepříjemně páchnoucí čirá a řídká tekutina. Je to projev nějaké choroby? Ptá se čtenář Jan Menšík
U starších vzrostlých stromů není žádnou vzácností „krvácení“, tedy výtok mízy, který se na jaře při rašení objeví někde na kmeni. Tento jev je častý zejména u dřevin se silným mízotokem, jako jsou bříza, habr, javor, líska, ořešák a některé další.
Výtok mízy může mít různé příčiny
- Hnědavým až zčernalým výtokem mízy na kůře může strom upozornit na napadení larvami dřevokazného hmyzu.
- Důvodem může být i mechanické poškození kůry, nebo namrznutí kmenu.
- Také může prasknout slabý zával (kalus), který se vytvořil po loňském poranění tlakem proudící mízy.
- Může jít i o důsledek napadení kmene dřevokaznou houbou, kdy strom brání dalšímu šíření houby vytvořením kalusu. Překrytím poranění se však rána nemusí vždy zhojit, chorobný proces může pod tímto závalem i nadále pokračovat – příznakem může být například takzvaný bakteriální výtok.
Výtok mízy z ořešákuAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak stromu s poraněnou kůrou pomoci?
Ať již je příčinou tohoto jevu cokoliv, pokud je strom v dobré kondici a má dobrou regenerační schopnost, většinou se s tímto malým poškozením vyrovná. V dalších letech již nebývá nic patrné.
Pokud chcete vašemu ořešáku trochu pomoci, můžete postupovat obdobně jako u peckovin (broskvoní, meruněk) při poškození klejotokem.
- Kůru v místě poškození (výtoku) vyřízněte do tvaru protáhlé elipsy ostrým vydezinfikovaným nožem (nejlépe zahradnickou žabkou). Zjistíte tak, o jaký druh poškození se vlastně jedná.
- Můžete pak zkusit ránu vydenzifikovat například 8% octem, nebo roztokem modré skalice.
Zdravý strom se s drobným poškozením kůry obvykle bez problémů vyrovnáAutor: Archiv ireceptar.cz
Po omezení výtoku z rány a jejím zaschnutí místo zatřete stromovým balzámem či štěpařským voskem.