Celoroční pěstování v teplém bytě většině citrusů nesvědčí. Ale ani když nemáme v bytě k dispozici chladnější místo pro zimování, nemusíme se pěstování pohledných, voňavých i užitečných citrusů vzdát. Stačí si vybrat vhodný druh a odrůdu.
Některé druhy a odrůdy citrusů snesou zimování i při vyšších teplotách a svůj růst v zimě nezastaví, pouze jej o něco zpomalí. Takové se pak, pokud jim poskytneme i v zimě co nejvíce světla, obejdou bez výrazného snížení teploty a zimního odpočinku.
Citrusy, jež slupnete i se slupkou
Ideální pro bytové pěstování jsou rostliny z rodu Fortunella (např. F. japonica, F. margarita, F. crassifolia) známé i pod názvem kumkvat.
Jedná se o blízké příbuzné citrusů, oblíbené jsou i pro drobnější (kolem 1,5–3 cm), kulovité až oválné nakyslé plody podobné malým mandarinkám. Většinou neobsahují semena a konzumují se celé i se „slupkou“. Mnohdy se však plody vůbec nesklízejí a nechávají se na rostlině pro okrasu. Stromek o velikosti kolem 30 cm může bez problémů nést 15 až 25 plodů velkých 1,5–3 cm.Kumkváty kvetou a plodí po celý rok a hodí se i k tvarování efektních bonsají.
Často se prodává i kříženec kumkvatu a mandarinky – tzv. Calamondin, který má plody větší (kolem 3–5 cm).
citrusy lze pěstovat i doma v květináčiAutor: Archiv ireceptar.cz
Odolné mandarinky, citróny i pomeranče
Z klasických citrusů můžeme v bytě pěstovat tyto druhy a odrůdy:
- tropickou mandarinku ´Ponkan´, dále mandarinku Citrus unshiu, C. Clementina a zakrslou odrůdu ´Soči´
- pomerančovník ´Bydžovský´, ´Valencia a kubánský pomerančovník ´Cotidiana´s okrasnými panašovanými listy i plody.
- citroník ´Durko´ a křížence citroníku s trifoliátou ´Dioscuria´.
Všechny tyto druhy a odrůdy vyžadují slunné stanoviště (nejlépe jižní okno). Na světlo méně náročným teplomilnějším citrusem je citroník ´Pavlovský´, vynikající ruská odrůda snášející bytové podmínky velice dobře.
kumkvátAutor: Archiv ireceptar.cz
Pěstování
- Druhům, které lze v bytě pěstovat celoročně za běžných pokojových teplot, obvykle vyhovuje alespoň mírné kolísání mezi denní a noční teplotou.
- V sezoně vyžadují stále přiměřeně vlhký substrát a pravidelné hnojení.
- V zimě je naopak žádoucí nechat povrchu zeminy před další zálivkou proschnout.