Kultivátory umí orat, kypřit půdu i sekat trávu: Vybírejte dle rozlohy zahrady

Příprava půdy je jednou z nejdůležitějších jarních činností. Na menších plochách stačí rýč a hrábě, na rozlehlejších pozemcích pomohou kultivátory – na výběr jsou malé i velké, elektrické i motorové.

Kypření svrchních vrstev půdy rozruší škraloup, který vznikl v zimě, a napomůže tak přístupu vzduchu do struktur, což podpoří aktivitu půdních mikroorganismů. Kultivace také zabraňuje odpařování vody, čímž podporuje klíčení semen. Pokud jste půdu nestihli připravit na podzim, stále je čas do poloviny dubna.

Výběr kultivátoru podle velikosti plochy

Stroje pro zpracování půdy vybíráme podle velikosti obhospodařované půdy.

Na nejmenší zahrádky a plochy, které byly vytvořeny terasovitým stylem ve svahu, potřebujeme lehký stroj, který se dobře přenáší z jednoho místa na druhé. Takové řešení představuje například kultivátor s elektrickým pohonem nebo malý kypřič s výměnnými nástavci, poháněný malým čtyřtaktním spalovacím motorem. Malý benzinový kultivátor nás vyjde na 15 000 Kč. Zvolíme raději značkový kultivátor, abychom měli jistotu, že nebude poruchový.

Pro ty, kteří nechtějí pracovat jen s půdou, ale žádají i příslušenství, například sekačku na vysokou trávu, je dobrým řešením malý stavebnicový stroj s kuželovou spojkou nebo kultivátor s řemenovým převodem. Cena takového provedení začíná na zhruba 17 000 Kč.

zahradní kultivatorzahradní kultivatorAutor: Archiv ireceptar.cz

Plochy střední velikosti zasluhují větší stroj, třeba i s možností výměny adaptérů. Stavebnicové systémy jsou u nás oblíbenými pomocníky již po několik desetiletí. Původní koncepce odnímatelné pohonné jednotky s automatickou spojkou zůstala zachována, jen se zdokonalila v tom, že její základ dnes využívají především čtyřtaktní motory, které mají oproti dvoutaktním tichý chod, velký točivý moment a nízkou spotřebu. Na dvoutaktní motory můžeme ještě také narazit, ale jejich prodej je díky evropské legislativě přísnější, protože nesplňují emisní předpisy. Starší zahrádkáři jim ale stále dávají předost, protože je mohou snadněji udržovat.

Mnohoúčelový traktůrek

Na rozlehlé pozemky si pořídíme stavebnicový malotraktor. Zvolíme raději dražší typ vybavený odstředivou spojkou a masivní kovovou převodovkou. Bude–li mít motor výkon alespoň pěti koňských sil, zvládne i orbu trávníků. Hlavní výhoda těchto malotraktorů je v tom, že je lze snadno a rychle přestavět – za necelou minutu máme motor připnutý na druhé převodovce, která pohání sekačku. K tažné převodovce jsou dodávána různá zařízení pro zpracování půdy, například oboustranný pluh pro orbu, hřebové brány, kombinátor, vyorávací radlice na brambory, smykovací deska, pasivní plečka a hrobkovací radlice. Hnací kola jsou navíc vyměnitelná za nože rotavátoru. Záběr kypřicího ústrojí je volitelný, přičemž největší šíře činí 115 cm. Cena jednoosého malotraktoru se pohybuje okolo 40 000 Kč, dokoupit musíme ještě závěs a potřebné příslušenství, abychom mohli začít pracovat.

zahradní kultivatorzahradní kultivatorAutor: Archiv ireceptar.cz

Zakládáme nové záhony s pomocí techniky

Pro zakládání nových záhonů je vhodné provedení s odstředivou spojkou, řemenové kultivátory na orbu trávníků téměř nelze použít, protože při velké zátěži prokluzují řemeny, případně se může poškodit řetězový převod hnací osy.

  • Plochu nejprve zořeme, demontujeme obracecí pluh s nastavovacím tělesem a závěsem, vyměníme kola za kypřicí nože a namontujeme takzvané brzdicí radličky a kryty.
  • Po dokončení montáže se pustíme do práce, celou plochu důkladně a několikrát projedeme rotavátorem, tím roztrháme drny na malé kusy a do půdy zapravíme přidaný kompost a ostatní zahradní odpad.

Pokud vlastníme jednorychlostní rotavátor, práci máme jednodušší, stačí odepnout motorovou jednotku a sejmout ji z převodové skříně pro orbu. Když ji nasadíme na rotavátor, máme stroj ihned připravený k činnosti.

zahradní kultivatorzahradní kultivatorAutor: Archiv ireceptar.cz

Jarní kypření slehlé půdy

Když na jaře sleze sníh, na záhony rozhodíme kompost nebo průmyslová hnojiva a připravíme techniku.

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Vytrháme plevel, aby ho kypřicí nože nerozsekaly a tím nerozmnožily.

    Jarní přípravu zvládne rotační kypřič, případně vysokootáčková rotační plečka.

  • U rotavátoru zařadíme nejvyšší, to je druhá nebo třetí rychlost, a na převodovou skříň rotační plečky namontujeme sadu nožů a krytů s největším pracovním záběrem.
  • Půdu rotavátorem několikrát projedeme, čímž dokonale rozdrtíme všechny hroudy a zjemníme strukturu půdy, kypřením navíc zapravíme lehce pod povrch kompost.

Rotavátor můžeme používat celoročně, po uvolnění záhonů například dobře poslouží při zpracování půdy. Ale ani tento stroj nenahradí klasické ruční rytí. Při něm jsou totiž jednotlivé vrstvy promíchány opravdu důkladně a struktury se provzdušní.

Laisser un commentaire