Vyskytuje se poměrně zřídka, ale pokud na záhony zavítá ve větším množství, může nás o úrodu. Jahody doplácejí na podivuhodný způsob rozmnožování tohoto nosatého brouka.
Nevím si rady se zasycháním květů jahodníků. Ačkoliv má porost nádherně nasazená poupata, záhy začnou usychat, jakoby se zlomí a úroda je mizivá. Je to způsobeno špatným hnojením, nebo chladným počasím? Ptá se Jakub Bouchořský z Opavy
Nečekaný nájemník
Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje stopky květních poupat. Ta potom vadnou, zasychají a opadávají. Květopas škodí lokálně, ale může zničit až 80 % úrody.
květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatcůAutor: Archiv ireceptar.cz
Vývojový cyklus květopase
- Nosatci jsou 2–4 mm dlouzí, tmaví až černí.
- Larvy jsou bílé, beznohé, zavalité, mírně prohnuté, s hnědou hlavou.
uschlé květy jahodníkuAutor: Archiv ireceptar.cz
Brouci přezimují na nejrůznějších místech. Na jahodnících začínají úživný žír obvykle ve druhé polovině dubna až počátkem května v době, kdy začínají kvést jabloně. Vajíčka kladou po jednom do květních poupat jahodníků a nakusují květní stopky těchto poupat. Hlavní doba kladení vajíček se shoduje s dobou plného květu jabloní a trvá potud, pokud jsou k dispozici nerozkvetlá poupata jahodníků. Poté se brouci stěhují na později kvetoucí růžokvěté rostliny (na maliníky, ostružiníky). Larvy se vyvíjejí a kuklí ve spadlých zaschlých poupatech. Brouci se líhnou začátkem července, ale v této době škody již nezpůsobují. Do roka se vyvine jedna generace.
Prevence a léčba
Jahodníky ošetřujeme těsně před květem například přípravky Calypso 480 SC, Decis Mega nebo Karate Zeon.
Mechanickou zábranou může být netkaná bílá textilie položená na záhony před květem.