Květy bramboříků okouzlují tvarem i barvou

Bramboříky planě rostou v jihoevropské přírodě, lidé se je pokoušeli pěstovat odedávna. Dnes je vyšlechtěno mnoho odolných hybridů všech barev a velikostí, které každoročně kvetou uprostřed zimy. Jak se o ně starat?

Výrazné a zároveň něžné, křehce působící květy zajímavé nazpět ohrnutými korunními lístky jsou prošlechtěny do nejrůznějších odstínů. Od bílé přes světle růžovou, lososovou, červenou až po tmavě nachovou, mohou být i dvoubarevné. Novinkou jsou květy světle zelené. Rozmanitý je i jejich tvar, korunní lístky jsou ladně rovné, mírně zvlněné, nebo rozverně zkadeřené, květy jednoduché i plné. Vyšlechtěných kultivarů je tolik, že všechny ani nemají jednotná jména. A nakonec se velmi liší i velikostí, jakož i celé rostliny – pěstovat můžeme roztomilé bramboříky miniaturní, dorůstající jen 8–13 cm, střední i poměrně velké, které rostou až 30 cm do výšky a zrovna tak široká je jejich listová růžice. Proto může být okno osazené pouze bramboříky neuvěřitelně pestré. Ozdobné jsou i samotné srdcovité listy, které často zdobí soustředné světle zelené či stříbřité pásy či zvýrazněná žilnatina.

květ bramboříkukvět bramboříkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

  • Bramboříky potřebují v zimě chlad – ideálně 10°, nejvýše 15°C.
  • Vhodným místem bývají východně či severně orientované meziokenní prostory, pokud je zde teplota vyhovující a výrazně nekolísá.
  • Bramboříky  jsou celkem stínomilné, nesvědčí jim sluneční úpal.
  • Prospívají při  rovnoměrném zavlažování. Hlízy by však mohly při zalévání svrchu uhnívat, na květech zase může voda tvořit skvrny – proto zaléváme zásadně do podmisky, a to měkkou a odstátou vodou.  
  • Brambořík má rád vlhký vzduch, proto se osvědčuje postavit květináč do mokré rašeliny nebo keramzitu.

 

květ bramboříkukvět bramboříkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Letní péče

Když brambořík dokvete a venku již nemrzne, můžeme květináč vynést na stinné místo na zahradě a výrazně snížit zálivku.

Koncem léta se objeví mladé listy, poté rostlinu přesadíme do směsi složené z listové zeminy, humusu, rašeliny a písku (v poměru 3:1:1:1)

  • Dobře prohlédneme kořenový systém a zahnívající kořeny odstraníme.
  • Květináč zvolíme větší, asi 12 až 14 cm v průměru. Hlízy by měly být částečně nad zeminou.
  • Po přesazení umístíme rostlinu na světlé místo, na které ovšem nesmějí dopadat přímé sluneční paprsky.
  • Zalévat ji začneme až dva týdny po přesazení.

    květ bramboříkukvět bramboříkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Škůdci a choroby

Při příliš vysokých teplotách bramboříky často napadají mšice či svilušky. V příliš vlhkém vzduchu květiny zase ohrožuje šedá plíseň.

 

Laisser un commentaire