Pokojové rostliny mají jen zdánlivě snazší život. I ony trpí krátkými zimními dny, některým navíc chybí čerstvé povětří. V příznivějších ročních obdobích proto doplňují síly. Výtečně je posílí právě pobyt na čerstvém vzduchu. Načerpají energii ze slunce, větřík a občasný déšť je otuží.
Proč letnění pokojovým rostlinám prospívá?
- Při pobytu venku se otužují.
- Získávají pevnou, svěží pokožku.
- Lépe se vybarvují.
- Jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům.
- Díky přirozenému vrchnímu osvětlení se nevytahují a nenaklánějí.
- Po ozdravném pobytu vypadají celkově lépe a vyrovnaněji.
- Snáze přečkávají další nepříznivé zimní období.
- Déšť spláchne z rostlin veškeré nečistoty a pěstební substrát se nezasoluje minerály rozpuštěnými ve vodovodní vodě, jako při pokojové zálivce.
- Některé druhy letnění podpoří ke kvetení.
Letnění pokojovekAutor: Archiv ireceptar.cz
Podmínkou je postupovat správně. Jak by tedy letnění pokojových rostlin mělo probíhat?
Tipy pro správné letnění
Postupně rostliny otužujte
- Letnit začínejte při teplotách kolem 10 °C a vyšších. Nižším teplotám by zchoulostivělé rostliny nemusely odolat.
- Pro začátek je lepší postavit je ke stěně domu, do skleníku, pařeniště či na zasklený balkon. Většina rostlin se časem otuží a snáší i teploty nižší, nejodolnější druhy až téměř k nule.
- Při poklesu nočních teplot k 5˚C, respektive pokud denní nevystupují nad 10˚C, je vhodné letnění ukončit.
Chraňte je před sluncem
- Nevystavujte rostliny z pokoje hned na přímé slunce. Popálilo by je. Většina listů by opadala, případně by na nich zůstaly suché hnědé skvrny, rostlina by mohla uhynout.
- Nejlepší je přemístit rostliny ven za podmračeného počasí, jež by mělo vydržet aspoň 5 až 6 dnů.
- Za slunečného počasí rostliny přistiňte třeba netkanou textilií nebo umístěním na stinné místo.
Dejte jim čas, aby si zvykly
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Tip: Rostliny v závěsných květináčích, nebo epifyty na větvích – převislé kapradiny (např. Nephrolepis, Platycerium), bromélie (Aechmea, Guzmania, Vrisea, Tillandsia), orchideje (Cattleya, Dendrobium, Oncidium…), masožravé láčkovky (Nepenthes) a další můžete zavěsit do korun stromů. Bude jim zde dobře a navíc budou báječně vypadat.
Asi za tři týdny se rostliny přizpůsobí a můžete je dát na konečné stanoviště. Světlomilné i na slunce, ale většině rostlin vyhovuje rozptýlené světlo, proto je vhodné umístit je pod korunami větších stromů. Tady budou chráněny i před prudkým deštěm a krupobitím. Příjemné stromové mikroklima jim zajistí dostatek vzdušné vlhkosti v horku a ochranu proti chladu při poklesu teplot. Příznivé vlastnosti nabízí též místo u zahradního jezírka, bazénu či pod pergolou porostlou popinavými rostlinami.
Zalévejte ráno a večer
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Tip: Při velkém suchu či delší nepřítomnosti je nejlepší zapustit rostliny do záhonu a důkladně prolít květináče i jejich okolí a zajistit tak dostatečný přísun vody. Rostliny však zapouštějte i s květináčem, volná výsadba není vhodná.
Nejlepší je důkladně zalít rostliny ráno a večer. Zálivka za plného slunce není vhodná, zvláště ne studenou vodou! Rostlina může dostat šok a dojde k jejímu poškození. Pokud musíte zalévat za plného slunce, použijte vodu zahřátou na teplotu okolí a zalévejte pouze ke kořenům, ne na listy. Kapky vody na listech totiž fungují jako lupa a může pak dojít k popálení rostlin.
- Substrát udržujte stále vlhký (vyjma vysloveně suchomilných druhů).
- Jednou za týden přidejte do zálivky hnojivo.
Letněné pokojovky rozkvétají
U některých rostlin letnění podpoří i nakvétání. Například orchideje potřebují k založení květů výraznější kolísání mezi denními a nočními teplotami, případně celkové snížení teplot na určitou dobu. V moderních bytech s ústředním topením to bývá problém. Venku snížení teplot zařídí příroda. Díky letnění někdy rozkvetou rostliny, které v bytě nikdy nekvetly!