Chtěla bych si pořídit sukulenty, živé kameny, poradíte mi, jak o ně pečovat? Bydlím v paneláku, kde je poměrně suchý vzduch, okna mám na severní a východní stranu.
Kvetoucí kameny bych chtěla dát spíše na severní stranu. Jaká je pro ně zapotřebí zemina? Musí se po zakoupení substrát vyměnit a jak často je třeba živé kameny zalévat?
V pořadu Jiřiny Bohdalové Hobby naší doby na ČT 1 na všechny do tazy najdete odpovědi od odborníka nanejvýš povolaného – od Mgr. Tomáše Procházky z Botanické zahrady PřF UK Praha, Na Slupi.
rozkvetlý lithopsAutor: Archiv ireceptar.cz
„Živé kameny jsou skupina vysoce specializovaných sukulentů, tedy rostlin schopných zadržovat ve svých stoncích vodu po dobu sucha, které v jejich domovině, jižní Africe, trvá několik měsíců. Z toho vyplývají i nároky na pěstování,“ vysvětluje pan Tomáš. „Rostliny se totiž v přírodě vyskytují často na stanovištích nestíněných okolní vegetací a vyžadují při pěstování umístění na plném slunci. V bytě by proto měly být umístěny na jih, nikdy ne na sever,“ upozorňuje odborník z botanické zahrady. Neméně důležitý je také dostatek proudícího vzduchu!
Týká se to druhů rostoucích v létě, ale existují i druhy rostoucí během naší zimy? Není lepší pořídit si právě takové? „Do bytu je nedoporučuji,“ říká Mgr. Procházka. A nedoporučil ani miniskleníček či pařník, na který se paní Věra ptala.
Pěstování živých kamenů
- Během vegetace (duben až září) sukulenty vyžadují nárazovou, nepravidelnou zálivku (jednou za týden až čtrnáct dní) následující až po důkladném proschnutí substrátu.
- Substrát, ve kterém by měly být rostliny zasazeny, má být minerální a hodně propustný (větší podíl písku či nějaké minerální drti).
- Přesazovat sukulenty není potřeba příliš často, ale pokud máme novou rostlinu z hobbycentra, je lepší zem vyměnit. Koupíme–li ji např na výstavě sukulentů, přesazujeme tehdy, když se rostlina v květináči tísní.
- Hnojení v podstatě není nutné, pokud ano, pak 1–2x během vegetace a ve zlomkové koncentraci.
- V období vegetačního klidu, které u nejlépe pěstovatelného rodu Lithops připadá na říjen až březen, nesmí dostat rostlina ani kapku vody a musíme počkat, až dokončí zvláštní růstový cyklus, během něhož se přelévá obsah starých listů do skrytě vznikajících listů nových.