Minirůže můžete pěstovat jako okouzlující pokojové květiny

Růže je královnou okrasných květin právem. Potěší všechny smysly, umí proměnit každý všední den v kouzelný. Pokud nemáte zahradu, nebo si přejete růžovou vůni i v pokoji, vyzkoušejte minirůži v květináči.

Růže odvozené od odrůdy Rosa chinensis „Minima“, tedy rozličné zakrslé odrůdy růží, lze pěstovat jako pokojové rostliny, většinu však nikoli celoročně. Desítky odrůd s nádhernými květy všech barev vás budou těšit, pokud jim dopřejete odpovídající péči, včetně zimního odpočinku v chladu.

Jak pěstovat domácí růžičku?

Minirůže kvetou v pokojových podmínkách od jara do léta. Dobu kvetení prodloužíte odstraňováním květů již uschlých.

minirůžeminirůžeAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Po opadu listů je třeba rostliny uložit na dva měsíce k odpočinku – do chladné zimní zahrady či chodby, kde však teplota nesmí přesahovat 7°C, aby se růže neprobudila. Po opadu listů nemusí růže nutně zimovat na světle, což je výhoda. V této době pozor na přelévání, rostlina vypařuje minimum vody!
  • Rostlinu můžete umístit i ven. Zde je ale třeba ochránit nádobu proti promrznutí kořenů – důkladnou izolací (u menší nádoby budou i s ní déletrvající, třeskuté mrazy nebezpečné), nebo zapuštěním do země.
  • Růže pěstované doma se přesazují na podzim – pokud zvolíte dostatečně velké nádoby, budou v případě umístění v mrazu výhodou. Čím menší květináč, tím dříve promrzne.  
  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Na jaře je možné rostliny množit vrcholovými řízky.

    Na jaře růži o třetinu seřízněte a přemístěte na středně teplé místo. Teprve po dvou týdnech aklimatizace ji můžete postavit na světlé a teplé místo, nevadí ani přímé slunce. V této době vyžaduje hojnou zálivku i přihnojování, nejlépe hnojivem pro růže.

minirůžeminirůžeAutor: Archiv ireceptar.cz

Prevence je lepší než léčba

I v pokojových podmínkách mohou růži napadat saví škůdci a houbové choroby. Proto ji často pečlivě kontrolujte, škůdce lze v počátcích odstranit i mechanicky, případně sprchou. Pokud to nepomůže, je v interiéru vhodnější použít zdravotně nezávadné přípravky proti škůdcům na bázi rostlinných olejů či lecitinu.

Snažte se udržet vyšší vzdušnou vlhkost, zároveň je ale třeba dostatečně větrat. Růže, kterým se nedostává čerstvého vzduchu, houbovými chorobami snadno onemocní.

Posilující prostředek z přesličky

Podobně jako venkovní, i pokojové růže můžete posílit rostlinnými výluhy, například z přesličky, jež obsahuje množství křemíku a dalších prospěšných látek, podporuje zdravý růst a odolnost vůři houbovým onemocnění.

  • 20 g čerstvé či sušené přesličky namočte do litru měkké, nejlépe dešťové vody.
  • Ponechejte macerovat den, poté povařte, nechejte vychladnout a zceďte.
  • Scezeným a vychladlým roztokem růžičku jednou týdně roste.  

minirůžeminirůžeAutor: Archiv ireceptar.cz

Vonné květy již v únoru

Kvetení zakrslých růží si můžete načasovat i jinak. Například podle návodu naší čtenářky Jiřiny Boháčové z Hlavatce:

« Před několika lety jsem v zimním období koupila kvetoucí minirůže. Na jaře po odkvětu jsem je přesadila. Po celé léto růžičky pěstuji venku v květináčích, zalévám, přidávám hnojivo. Na podzim v říjnu je ostříhám a asi na měsíc uložím do sklepa. V prosinci růže dám na parapet na okno v ložnici, které je na jih a začnu je zalévat a přihnojovat. Pravidelně od začátku února až do konce května mi tyto růže na okně ložnice nádherně kvetou velkými květy a voní. Záhadou pro mne je, že každý květ na růžích skutečně vydrží skoro celý měsíc, než odkvete a opadá, zatímco na růžích pěstovaných venku na záhoně vydrží květy jen asi týden. »

Laisser un commentaire