Moniliový úžeh je nebezpečné onemocnění peckovin. V současnosti postihuje stále více stromů, zvláště pokud nastane pro rozvoj choroby příhodné počasí. Zkáze dřevin lze naštěstí zabránit vhodnou prevencí i léčbou.
Moniliový úžeh (spála) peckovin (Monilinia laxa) napadá především meruňky a višně, včetně višní okrasných (silně náchylná je např. višeň plstnatá). V menším rozsahu napadá i třešně.
Choroba napadá větvičky i květy
Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů.
moniliový úžeh může zdecimovat úrodu třešní i višníAutor: Archiv ireceptar.cz
Prevence a léčba
U všech druhů peckovin jsou podstatné rozdíly v odolnosti jednotlivých odrůd. Shodný původce je i příčinou moniliové hniloby plodů peckovin. Choroba přezimuje v napadených plodech a na větévkách, které zůstávají v koruně stromů a na jaře se z těchto míst šíří. Optimální teplota pro šíření této choroby je 20–22 °C, květy jsou napadány při teplotách pod 12 °C.
Nepřímou ochranou proti spále je odstraňování napadených větví a mumifikovaných plodů.
postřik se provádí v době květuAutor: Archiv ireceptar.cz
Chemická ochrana se doporučuje na začátku tvorby květů a při podmínkách vhodných pro rozvoj choroby i v době opadu květních plátků, především klesne–li v tuto dobu teplota vzduchu pod 12 °C a současně je vysoká vzdušná vlhkost, nebo ovlhčení listů trvá déle než 15 hodin. Vhodnými přípravky pro zásah jsou například fungicidy Horizon, Talent nebo Teldor.