Mulčování šetří práci, prospívá rostlinám: Jak a čím nastýlat?

Odkrytá půda je zranitelná. V přírodě je pokryta rostlinami či tlejícím organickým materiálem, na našich záhonech je naopak vystavena slunci i větru napospas. Mulčování je tou nejlepší metodou, jak pomoci pěstovaným rostlinám, šetřit vodu i práci, zkrášlit zahradu. Jak a čím nejlépe nastýlat?

Příroda nikde odkrytou a nechráněnou půdu nenechává. Pokud si z ní vezmeme příklad, zahradničení si usnadníme a půdu zachováme zdravou. Volná půda je nejen náročná na údržbu, ale nevypadá ani nijak vzhledně,  zvláště pokud na povrchu zaschne, rozpraská. Udržovat ji stále kyprou znamená nemalou námahu a množství času. Proto je mulčování stále oblíbenější. Prospívá půdě, rostlinám i zahrádkářům. Dekorativní mulčovací materiály lze zakoupit, ale mnohé jsou na zahradě k mání i zdarma.

Mulčování šetří práci, čas, energii i kvalitu půdy

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Důkladná vrstva mulče potlačuje růst plevelů. Mulčovací textilie či papír je zcela eliminují.

    Pokrývka chrání půdu před vysoušením slunečními paprsky a snižuje tak potřebu zálivky

  • Silné deště povrch půdy nerozbahní, vítr pak neodnese jemné částice pryč
  • Je chráněna struktura půdy a i půdní organismy, což se příznivě projeví na úrodnosti půdy i zdraví a vitalitě rostlin.
  • Mulč zabraňuje tvorbě nežádoucího škraloupu na povrchu půdy a snižuje tak nutnost provzdušňování a okopávání. Půda zůstává přirozeně kyprá a vzdušná, je v ní méně houbových chorob, neboť škodlivé organismy  přednostně napadají zeslabené kořeny.

Jak mulč správné pokládat?

Pro budoucí úspěch je zásadní je stav půdy před mulčováním. Jakékoli mulčovací materiály se kladou zásadně na kyprou půdu. Je-li před nastýláním půda příliš utužená, se zničenými vzdušnými póry, mulč jí již vylepšit nemůže. Naopak brzdí vypařování vody, což může na růst rostlin působit negativně.

mulčovánímulčováníAutor: Archiv ireceptar.cz

Vhodné mulčovací materiály

Posečená tráva i plevel

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Čerstvý materiál láká slimáky. Pokud se na vaší zahradě vyskytují, před použitím nechejte mulč zaschnout.

Jemně nasekaná tráva ze sekačky je pro mulčování ideální.

Kromě trávy jsou vhodné i  volně rostoucí byliny, například kostival, kopřiva, řebříček, pampeliška, jitrocel, hořčice, ptačinec. Musíme je ovšem sklidit včas, dokud nenasadí semena. Posekaná tráva i plevel přináší kromě všech výhod mulče i výživu pro půdní organismy a také dusík pro rostliny.

  • Používáme-li lehký, vzdušný a kyprý materiál, může být nastýlka silná 2–3 cm.
  • U těžkého, kompaktnějšího materiálu, jako je například nadrobno posekaná tráva, stačí jen tenká vrstva kolem 1 cm. Pod příliš silnou vrstvou mulče by měly půdní organismy málo vzduchu a vrstva nastýlky by mohla zahnívat. Vzniklé látky, které se deštěm dostanou ke kořenům rostlin, by pak brzdily jejich růst. Tenká vrstva nastýlky však poměrně rychle zetlí, takže ji musíme obnovovat.

mulč, slámamulč, slámaAutor: Archiv ireceptar.cz

Sláma

Nastýlka ze slámy izoluje, a proto se zpočátku půda hůře zahřívá. Pokud ji nasteleme na již prohřátou půdu, je ideálním mulčem, který nesvědčí ani slimákům. Má výborný ochranný a tlumicí efekt, proto lze slámový mulč doporučit zejména tam, kde do dané kultury musíme často vstupovat – například u jahod. Vhodný je pro celou zeleninovou zahradu.

Mulčovací kůra či štěpka

Tento materiál je velmi oblíbený v okrasných zahradách, kde prokazuje dobré služby. Žádné dřevnaté materiály však nepatří na zeleninové záhony, protože zprvu poutají dusík a ochuzují tak půdu. Nehodí se ani k vysloveně vápnomilným rostlinám. Štěpku si můžete vyrobit i doma pomocí štěpkovače z přebytečných větví.

Oblázky a štěrk

Alternativním mulčem jsou i nerostné materiály. Například oblázky, které dobře akumulují teplo, vyhovují bylinkám, pod kterými také velmi pěkně vypadají. Štěrkové mulče se hodí pro výsadby okrasných suchomilných rostlin i na skalky. Ostrý štěrk odrazuje slimáky.

Živý, zelený i kvetoucí mulč

  • V zeleninové zahradě lze velmi dobře užívat podsevy, například špenát nebo salát, v podstatě smíšené kultury o více patrech.
  • Na záhonech s trvalkami a dřevinami lze volné plochy ozelenit polštářovými a půdopokryvnými rostlinami.
  • Pro stinná místa se jako mulč nabízí mařinka vonná,  barvínek menší či břečťan.

Laisser un commentaire