Na chřestu, zelenině i okrasné rostlině, si pochutnávají housenky i chřestovníček

Letos se mi na asparagusu objevila neznámá vajíčka. Můžete poradit, jakého jsou původu, jak se jich zbavit a jak se bránit jejich případnému opětnému objevení?

Chřest lékařský (Asparagus officinalis), také asparagus či špargl, je okrasná i léčivá rostlina našich babiček. Vetšinou ji ale známe z obchodů jako lahůdkovou zeleninu, tedy jako svazky křehkých, vybělených nebo i zelených výhonků.

O chřestu

Na zahradě je chřest většinou pěstován jako okrasná trvalka, jejíž větvičky v květinářstvích přidávají jako doplňkovou zeleň do kytic k řezaným květinám. Patří mezi jednoděložné rostliny do čeledi chřestovité (Asparagaceae), dříve liliovité (Liliaceae).

  • Chřest je dvoudomá (na jedné rostlině jsou jen samčí nebo jen samičí květy), bohatě větvená vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 90–150 cm a do šířky až 45 cm.
  • Kvete od května do června bělavými až žlutozelenými květy.
  • Plody jsou červené nejedlé bobule o průměru 6–8 mm.

Chřest má nepravé listy, fylokladiaChřest má nepravé listy, fylokladiaAutor: Archiv ireceptar.cz

V ČR se přirozeně vyskytuje v teplejších oblastech, kde roste na suchých stráních a ve světlých křovinách od nížin po pahorkatiny.

Nepravé listy odolávají suchu

Rod Asparagus má listy změněny v ostny nebo šupiny a to, co vypadá jako listy, jsou ve skutečnosti čárkovitá (nitkovitá) fylokladia, tedy přeměněné stonky, které funkcí i tvarem nahrazují listy. Tato fylokladia umožňují chřestu přežívat a růst i v suchých oblastech.

Pěstování chřestu

Pro kuchyňské zpracování chřest pěstujeme pro již zmíněné mladé výhonky, zvané také pazochy. Jsou nejen delikatesou, ale i výborným zdrojem fosfátů, draslíku a přírodních antioxidantů.

  • Rostliny vysazujeme na slunné stanoviště do propustné hlinitopísčité zeminy s vyšším obsahem humusu, kde na jednom stanovišti vydrží 15–20 let.
  • Chřest dobře snáší suché počasí, ale zároveň je relativně chladnomilnou plodinou, které se daří nejlépe při teplotě 16–24 °C.
  • Přezimuje podzemními hlízovitými kořeny, odolá mrazům až –35 °C.
  • Jako zelenina jsou pěstovány zejména samčí rostliny, které jsou výnosnější.

Chřest je zdravá a nízkokalorická pochoutkaChřest je zdravá a nízkokalorická pochoutkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Jako okrasná trvalka je chřest velmi nenáročný. Pokud však budete chtít sklízet na jaře mladé výhonky ke konzumaci, musíte jej hnojit a zalévat jako jinou zeleninu.

Chřest chutná i chřestovníčkům

Chřest mohou napadat nejrůznější škůdci, zvláště pokud roste delší dobu na jednom místě. Vajíčka na váš chřest asi nakladl některý druh motýla nebo můry. Vylíhlé housenky mohou z větviček zakrátko
zkonzumovat všechny chřestové „lístečky“ a mladé výhonky.
Většinou však mladé výhonky nejvíce poškozují slimáci a dospělým rostlinám velmi škodí krásně zbarvení broučci chřestovníčci (Criocerinae) z čeledi mandelinkovitých (Chrysomelidae) a jejich larvy.

Při dlouhém pěstování na jednom stanovišti (zejména v těžších půdách) může chřest napadnout i houbová choroba kořenomorka (Rhizoctonia).

napadení chřestovníčkemnapadení chřestovníčkemAutor: Archiv ireceptar.cz

Ochrana před škůdci a chorobami

Pokud chřest pěstujete jako okrasnou rostlinu, je ochrana proti zmíněným škůdcům poměrně jednoduchá. Napadené rostliny ošetřete povoleným insekticidy s pyretroidy (Agrion Delta, Biolit, Decis Mega, Fast M, Karate se Zeon technologií 5 CS, Samuraj), případně s neonikotinoidy (Calypso AL, Careo Combi, Mospilan 20 SP). Napadení kořenomorkou můžete předejít pěstováním v lehčí půdě na slunném stanovišti.

Pokud chřest pěstujete jako zeleninu, můžete na škůdce použít podle návodu například prostředek Danadim Progress s účinnou látkou dimethoát a na choroby přípravek Ortiva s účinnou látkou azoxystrobin. Samozřejmě je po ošetření nutné dodržovat ochrannou lhůtu.

Laisser un commentaire