V přírodě slouží květenství kalistemonů jako významný zdroj nektaru pro některé druhy ptáků. Tuto exotickou květinu s charakteristickým českým názvem štětkovec můžeme jako přenosnou pěstovat i v našem klimatu.
Kalistemony (známé také pod jménem štětkovec) zaujmou především výraznými nitkovitými květenstvími – u nejčastěji pěstovaných druhů jsou zbarveny do červena, mohou však být i bílé až krémové či nazelenalé. Jsou to převážně australské endemity – ze známých asi 35 druhů jich má 30 domovinu pouze v Austrálii.
Callistemon citrinusAutor: Archiv ireceptar.cz
Exotický kalistemon jako okrasná květina
Callistemon citrinusAutor: Archiv ireceptar.cz
Jako zahradní a pokojové rostliny jsou kalistemony rozšířené po celém světě a bylo vyšlechtěno i mnoho kultivarů. U nás je nejčastěji pěstovaným druhem Callistemon citrinus. Je to odolný, lehce pěstovatelný druh. Anglický název Bottlebrush odráží tvar květenství, které se podobá kartáči na čištění lahví. Ovšem jemnost a barevnost tohoto kartáče dalece předčí všechny kuchyňské pomůcky.
Jak pěstovat Callistemon citrinus?
- Nejlépe roste na velmi slunném stanovišti.
- Daří se mu v propustných, stále mírně vlhkých půdách.
- Jako substrát poslouží například směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 2:3:1.
- Štětkovec zimujeme na světlém místě při teplotách 5–15 °C, krátkodobě snáší i mírný mráz (asi do –3 °C). Při zimování udržujeme půdu pouze mírně vlhkou.