Nastal čas na nákup semen. Jak je vybírat a na co si dát pozor?

Abyste při nákupu semen vybrali opravdu dobře, je třeba vědět, jaké údaje na obalu hledat. Můžete také využít specialit, jako jsou semena mořená, obalovaná, na výsevních páscích…

Semínka jsou zboží jako každé jiné, proto je dáno zákonem a prováděcími vyhláškami, která kritéria musí osivo splňovat a kterými údaji musí být balení označeno. Jednoduše řečeno: Důležité je vědět odkud osivo pochází a co z něj vyroste.

Zvláště u kořenových zelenin a letniček se vyplatí nakoupit semena čerstvá, než čekat, kolik semen vyklíčí a pak dosívat a ztrácet tak drahocenný čas. Další možností je ovšem uchovat semena z minulé sezóny opravdu vhodným způsobem, který kvalitu nesnižuje, a s předstihem před vysetím ještě nejlépe udělat vlastní test klíčivosti.

Jaké údaje na obalech hledat?

Název a adresa dodavatele (firmy)

Jestliže údaj chybí, varujeme před nekorektností prodejce či dodavatele. Vedle své identity nejspíš tají i něco dalšího. Může se stát, že semena jsou nabízená « načerno ». Pro spotřebitele z toho plyne několik nebezpečí. Ze semen vyroste něco úplně jiného než očekáváme, případně vůbec nic a kromě toho můžeme do zahrady zavléci chorobu, například virózu.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Druh, odrůda a kategorie

Tyto údaje jsou pro spotřebitele nejpodstatnější. Podle označení poznáme, co vlastně kupujeme, zda zeleninu či květiny. Vždy na sáčku hledejme český, případně latinský název, například mrkev obecná, lat.(Daucus carota).

U zeleninových semen se zvlášť vyplatí všimnout si odrůdy, která mnohdy naznačí, kdy můžeme očekávat sklizeň, zda ranou, pozdní či polopozdní. Odrůdy také můžeme volit i podle oblíbené chuti, které se mohou různit, zajímavých barev, tvarů….

Žádné balení nesmí postrádat hmotnost v gramech nebo počet semen. (Mimo jiné gramáž značí čistou váhu semen.) Semínka před balením musí projít čističkou, aby v sáčku byla opravdu ta, která tam patří. Příměs plevelů by rozhodně přínosem nebyla.

Semena před prodejem musí projít zkouškou klíčivosti, která zaručuje kvalitní osivo klíčivost v sezoně, pro níž jsou semena určena. I tento údaj o trvanlivosti by měl být na obalu deklarován. Obvykle se používá termín: Spotřebujte do (s vyznačeným měsícem a rokem).

Doplňující údaje pro pěstitele

Užitečné jsou také doplňující údaje jako například stručné pěstitelské podmínky: kdy vysévat a kam, jaká půda je vhodná, zda volit slunečnou polohu či polostín. Některé firmy používají slovní vyjádření, jiné je vyjadřují grafickými symboly. Květinová semena bývají rozlišena symbolem pro letničky, dvouletky a trvalky.

Takováto označení mohou fungovat jako vodítko pro rychlou orientaci.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Semena mořená, obalovaná, lepená

Z hlediska způsobu použití semen je dobré si všímat upozornění na zvláštní úpravu osiva – moření, inkrustace apod. Seman jsou pak červená, zelená, modrá apod. Tehdy se jedná o semena mořená, chráněná především proti houbovým chorobám. Druh mořidla bývá uváděn názvem mořícího přípravku. Nemořená semena můžeme ošetřit sami i přírodní cestou, například máčením v bylinkovém nálevu.

Výrazné časové úspory lze dosáhnout s obalovanými semeny, která jsou obalena hmotou usnadňující klíčení. Tato úprava je častá především u jemných a drahých semen, jako například u celeru, majoránky, salátu, petúnií či lobelky.

Semena lepená na pásku zase šetří čas. 

  • Pásek se semeny jednoduše vložíme do rýhy, kde ve stejnoměrné vzdálenosti vyklíčí.
  • Vyhneme se pracnému jednocení, které je tradičně nutné u kořenových zelenin a ředkviček.
  • Máme záruku, že zelenina poroste stejnoměrně, bez vzájemného utiskování a dočkáme se při minimální péči celkem slušné úrody. 

Lákavý barevný obal ještě nemusí být zárukou kvality. Dobře zvažte, které odrůdy nejlépe vyhovují vašim pěstitelským podmínkám a z široké nabídky semen vybírejte pečlivě. Trocha pozornosti při nákupu se vyplatí.

Laisser un commentaire