V boji proti přemnoženým slimákům bychom měli dávat přednost způsobům ohleduplným k životnímu prostředí. Nezničí na zahradě přírodí rovnováhu, neuškodí lidem ani domácím zvířatům a přitom skvěle účinkují.
Nejkomfortnější z „nechemických“ způsobů, které mají za úkol zachránit zeleninu i okrasné květiny před nenasytnými a přemnoženými slimáky, je patrně biologická ochrana. Záhony zalijete vodou s násadou mikroskopických hlísti a dále se již o slimáky starat nemusíte – malí parazité pracují sami.
Miniaturní hlístice zdolají velké slimáky
Biologické přípravyk proti škůdcům jsou stále oblíbenější, Využívají přirozených nepřítel, obvykle parazitů daných škůdcích, kteří je bezpečně a bez vedlejších účinků likvidují.
SlimákAutor: Archiv ireceptar.cz
V případě slimáků se jedná o parazita plžů, hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita. Je to pouhý jeden milimetr velký hlíst, který žije v půdě. Jeho larvální stadium potřebuje k dokončení vývoje tělo slimáka. Larvy proto slimáky aktivně vyhledávají a do těla mu pronikají dýchacími otvory. Napadený slimák přestane po třech a pěti dnech přijímat potravu. Za týden, nejdéle tři týdny, jej larvy (spolu se symbiotickými bakteriemi, které si přinesou sebou) usmrtí a dokončí svůj vývoj. Pak se však dále rozmnožují a znovu napadají další slimáky – pokračují tak dlouho, dokud jsou nějací v dosahu. Účinkují na vešekeré druhy slimáků (plzáků).
Výhody biologické ochrany
- Parazitické hlístice neohrožují zdravé prostředí na zahradě ani žádného
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
jiného živého tvora kromě plžů.
- Nehubí přirozené predátory plžů, což by se nám v budoucnu mohlo vrátit v podobě ještě větší invaze slimáků.
- Lze jej se zálivkou nebo postřikem snadno aplikovat na záhony, trávníky, celé zahrady, kompost, do skleníku.
- Ovoce i zelenina z ošetřených ploch má nulovou ochrannou lhůtu – můžete je ihned bez obav konzumovat.
Při jednorázovém užití je účinek pomalejší nežli u preparátů chemických – zato je však dlouhodobější.
SlimákAutor: Archiv ireceptar.cz
Aby Nemaslug účinkoval co nejlépe
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Účinnou látkou přípravku jsou živé hlístice, čemuž musí odpovídat i skladování a přeprava. Nemaslug je nutné skladovat ve tmě a chladu, při teplotě kolem 5°C. Proto jej nikdy nekupujte, pokud jej prodejce neměl uskladněn v lednici.
- Aplikaci je třeba správně načasovat: hlístice účinkuje nejlépe na mladé plže, které zabíjí rychleji a zcela spolehlivě. Právě nyní nastala ideální doba.
- Hístice nejlépe pracují v rozmezí teplot 5–28 °C, optimální teplota je kolem 15 °C
- Půdy, na něž hlístice aplikujete, by neměly být příliš těžké a trvale mokré – to by parazitům komplikovalo pohyb v půdě i samotné přežití.
- Nemaslug po jednorázové aplikace účinkuje přibližně po dobu šesti týdnů.
- Přípravek je nezbytné aplikovat do měsíce od data výroby balení. Měsíc hlístice přečkají bez úhony, samozřejmě za předpokladu správného skladování.
Hlístice nelze kombinovat s chemickou ochranou, s pivem však ano
Jedinou nevýhodou tohoto chytrého způsobu hubení slimáků je vyšší cena přípravku. Zakoupit lze balení, které ošetří 40 m2 plochy a obsahuje 12 miliónů hlístic, nebo balení určené pro 100 m2 plochy, ve kterém je ukryto 30 miliónů hlístic.
salát slimákům chutnáAutor: Archiv ireceptar.cz
Můžete jej aplikovat alespoň na počátku sezóny, kdy znatelně sníží celkové stavy tohoto škůdce, a až jeho působení vyprchá, zbytky přeživších slimáků v průběhu léta chytat například do pivních pastí.
Na plochy, které jsou ošetřeny přípravkem Nemaslug, nesmí přijít insekticidy a nematocidy, přípravky hubící i hlísty, a řada dalších chemických přípravků.