Choroby vinné révy trápí velkopěstitele i nadšence, kteří si hýčkají svůj malý vinohrad pro radost. Napadají i jednotlivé keře, které jsou pěstovány u domů pro užitek i okrasu. Mohou zničit úrodu, zahubit celé rostliny. Jaká prevence je proti nim účinná, a jak zasáhnout, když se onemocnění rozvine?
Vinnou révu nejčastěji napadají houbové choroby. Patří mezi ně plíseň révová (peronospora), padlí révové (moučenka), plíseň šedá (botrytida). Kromě včasného zásahu vhodnými fungicidy je zásadní i prevence, která začíná u výsadby keřů na vhodné stanoviště, pokračuje vyváženým hnojením a prosvětlování keřů. Obávaná jsou také virová onemocnění, která přenáší savý hmyz.
Plíseň révová, obávaná peronospora
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Zásádní ochranou, na kterou nejsou třeba žádné přípravky, je důkladně na podzim shrabat všechno listí a bezpečně jej zlikvidovat, nebo spálit.
Pokud je počátek léta teplý a vlhký, révu často napadá houbové onemocnění zvané peronospora. Projevuje se žlutozelenými, oválnými skvrnami na svrchní straně listů, které později na rubu provází bílá plíseň. Napadené listy usychají a hnědnou, a zrovna tak později napadené hrozny.
vinná révaAutor: Archiv ireceptar.cz
- Preventivně se aplikuje postřik fungicidem ihned po odkvětu a poté za týden.
- Pokud je počasí mimořádně příznivé pro vývoj choroby, lze révu fungicidem ošetřit i před květem.
- Pokud teplé na vlhké počasí pokračuje i v červenci a réva byla perensporou napadena, můžete v ošetřování fungicidy pokračovat.
Organické fungicidy mají dobrou, ale kratší účinnost. Měďnaté fungicidy jsou vhodné především v druhé polovině léta. Pokud jimi ošetřujete révu pěstovanou u zní, pozor na to, že mohou obarvit omítku na modro.
- Prevencí je pěstovat révu na vhodných, slunných místech, kde se pokud možno nevyskytují silné a časté letní rosy, a udržovat keře prosvětlené, vzdušné.
- Vyšlechtěn ybyly i odrůdy k této nemoci rezistentní, například Krystal.
Padlí révové, neboli moučenka
I toto houbové onemocnění trápí révu nejčastěji při vyšší teplotě a zároveň i vlhkosti vzduchu, a pokud keře nejsou dostatečně vzdušné. Moučenka napadá listy a mladé výhonky, které se pokryjí šedavým plísňovým povlakem a posléze usychají, bobule popraskají.
- Preventivní postřiky se provádějí již na mladé výhonky, do výšky 20 cm.
- Postřik lze zopakovat před kvetením a poté při nasazování plodů.
- Prevencí je vhodné stanoviště pro pěstování révy, udržování dostatečně vzdušných keřů a dostatek draslíku ve výživě.
Sirné fungicidy jsou proti padlí révovému velmi účinné, ale neměly by se aplikovat dva měsíce před sklizní.
ošetření vinné révyAutor: Archiv ireceptar.cz
Plíseň šedá znehodnocuje hrozny
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Přehnojení dusíkem u révy způsobí větší náchylnost k houbovým chorobám i k promrznutí.
Až po odkvětu se začíná projevovat napadení plísní šedou, botrytidou. Největší škodu pak způsobuje na hroznech v době dozrávání, které hnijí a znehodnocují se.
- V době tvorby hroznů se proti této plísni aplikují fungicidy, například s účinnou látkou iprodione či tolyfluanid (například Rovral, Euparen, Ronilan). Do postřiku je vhodné přidat smáčedlo, například jar.
- Náchylnější jsou odrůdy, jejichž bobule mají jemnou slupku.
Preventivním opatřením je opět vhodné stanoviště pro pěstování révy, udržování dostatečně vzdušných keřů a také vhodná výživa. Přemíra dusíku vznik choroby podporuje, prevencí je naopak dostatek vápníku, hořčíku a draslíku.
Virová mozaika
Pokud listům žloutne žilnatina objevují se na nich světle zelené až žluté skvrny, napadl révu nejspíš virus mozaiky. Pokud jsou keře silně napadené, listy zcela zežloutnou, réva nekvete a po několika letech odumírá.
- Proti virovým onemocněním bohužel neexistuje žádná účinná ochrana. Napadené keře je třeba okamžitě zlikvidovat.
- Prevencí je důsledně prověřovat vysazované sazenice.
- Chorobu přenáší savý hmyz, ale také zdravý keř může nakazit řízek či roub z révy nemocné.
Mezi další virové choroby, které mohou révu napadnout, patří svinutka. Projevuje se svinováním a předčasným opadem listů, nízkou plodností a celkovým chřadnutím révy. Opatření proti této chorobě jsou stejná, jako je tomu u mozaiky.
vinná révaAutor: Archiv ireceptar.cz
Réva v dobrých podmínkách je odolnější
V závislosti na svažitosti a orientaci budoucí vinice lze révu pěstovat do nadmořské výšky 250 až 300 metrů. Jižní svahy jsou nejteplejší, následují jihozápadní a jihovýchodní. Studené severní svahy vhodné nejsou. V polohách vyšších než 300 m. n. m. místo vinice vysazujeme jen jednotlivé keře u chráněných, jižně orientovaných zdí domů. Révě nevyhovují hlinité a jílovité, málo propustné půdy.