Jehličnany jsou vděčnou součástí okrasné zahrady. Dávají jí barvu a strukturu po celý rok. Díky fantastické šíři druhů, odrůd, velikostí, forem, barevných tónů a tvarů z nich můžete tvořit dekorativní stěny, zákoutí, sochy… Jaké druhy vybírat, jak je do zahrady začlenit, pěstovat, udržet krásné?
Pravidlo klasické zahradní architektury praví, že jehličnany by na zahradě měly tvořit přibližně třetinu dřevin, aby nepůsobila příliš smutně či fádně. Obecně je to stále pravda, kombinace s listnáči a dalšími prvky je vždy nejlepší.
Ovšem okrasné jehličnany jsou dnes na takové úrovni, že i pouze z nich lze vytvořit překvapivě pestrou výsadbu. Nabízejí všechny odstíny zelené od jasně zelenožluté po tmavou a sytou, oblíbené jsou odstíny sivé, modravé, stříbrné… a zrovna tak rozmanité jsou jejich tvary. Svět okrasných jehličnanů rozhodně nespočívá v řadě obligátních tují podél plotu.
Atraktivní druhy
Zcela rozdílně vyhlížejících druhů a odrůd okrasných jehličnanů jsou stovky. Pro inspiraci přiblížíme pouze nepatrný zlomek z jejich rozmanitosti.
Cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa)
Původní cypřišek navzdory zdrobnělému názvu dorůstá až do výše dvaceti metrů a šíře pěti metrů. Má kuželovitý tvar a jemné, šupinaté, svěže zelené jehličky rostou v pohledných vějířích. Jde o velmi odolnou a
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
nenáročnou dřevinu. Snáší i řez, ale jeho elegantní tvar ho předurčuje k volnému pěstování.
Smrk omorika (Picea omorika)
Tento elegantní, impozantní jehličnan je výrazným solitérem, který potřebuje dostatek místa. Dorůstá až do výše 35 metrů, ovšem pokud nemáte prostor pro tak mohutný strom, existuje tu ještě odrůda Nana, která nepřesáhne čtyři metry do výšky. Zkracování řezem však vhodné není, omorika jej dobře nesnáší.
Omorika je odolný smrk rostoucí v každé půdě, nesvědčí mu ale sucho. Zvláště v prvních letech, když ještě jeho kořenový systém nepronikl dostatečně hluboko, potřebuje v létě a před zimou zálivku. Vyšechtěny jsou i menší odrůdy tohoto druhu: například Nana gracilis dorůstá pouze do výše tří metrů. Pěstovat můžete i vyloženě zakrslé odrůdy, jež nepřesahují 60 cm.
Smrk sivý (Picea glauca)
Pro okrasné výsadby je vepmi přínosnou odrůdou Echiniformis, jež dorůstá nejvýše půl metru do výšky. Tento stromek má husté, modrozelené, jakoby ojíněné jehličky a tvoří půvabné, kompaktní, kulovité polštáře. Roste pomalu a je vhodný i pro pěstování v nádobách či jako doplněk skalky.
Jalovec šupinatý (Juniperus squamata)
Zakrslý jalovec je velmi ozdobný díky hustě rostoucím, modrozeleně až stříbřitě zbarveným jehličkám a zajímavým tvarům. Můžete vybírat z mnoha odrůd, které se vyznačují různým tvarováním a není potřeba je stříhat, svůj tvar si udržují samy. Například odrůdy Blue Carpet a Blue Star vypadají jako polštáře a nepřesahují výšku jednoho metru.
Borovice kleč (Pinus mugo)
Náš původní druh borovice vyžaduje dostatečný prostor pro svůj široký růst. Vyšlechtěny ale byly i prostorově velmi skromné kultivary vhodné i do malých zahrádek. Například Mops vytváří polštáře nepřesahující metrovou výšku, Mini Mops pak dorůstá pouhých 30 cm do výšky. Borovice kleč bude zahradu celoročně oživovat sytou zelení.
Solitéry a skupinky
Sloupovité či kuželovité jehličnany jsou často oblíbené jako výrazné solitéry. Ještě lépe však obvykle působí harmonické skupinky, kdy vyšší stromek doplňují další, například kulovité, sladěných či naopak kontrastních tónů.
jehličnanyAutor: Archiv ireceptar.cz
Vysoké stromy, velké starosti
Dobře vybírat druhy a odrůdy se vyplatí. Na zřeteli je třeba mít vždy i konečný vzrůst dřeviny a představit si ji na daném místě za dvacet a více let, až svého vzrůstu dosáhne. Těsně u domů totiž vyrůstají třeba douglasky tisolisté a další mohutné druhy, které svým růstem často překvapí i samotné majitele. Strom na špatném místě, pokud začne ohrožovat dům, je pak velmi nákladné porazit, musí se postupně sesazovat. Nepříjemné je i nadměrné stínění domu či okrasné i užitkové zahrady. Stromy, jež dorůstají desetimetrové výše, proto patří jen na prostranství, kde jejich mohutný vzrůst nikdy nebude vadit. Pro ostatní místa je rozumné zvolit druhy a odrůdy, jež dorostou pouze do požadované výše a nebudou tak zdrojem starostí v budoucnu.
Stálezelené živé ploty
Živé ploty z jehličnanů většinou rychle rostou, snadno se udržují a soukromí chrání po celý rok. Tvoří efektní pozadí pro okrasnou zahradu. Pro nízké tvarované ploty je vhodný například zerav, kosodřevina, jalovec, pro vyšší pak také všechny druhy smrku (mimo zakrslé odrůdy), na stinná místa pomalu rostoucí, ale velmi krásný tis červený.