Okrasné slivoně pro kouzelnou zahradu: sakury, mandloně, střemchy, myrobalán…

V okrasné zahradě využijeme dekorativní variety třešní, višní, švestek, meruněk i mandloní. Každá odrůda má svůj půvab, ať už ji zdobí květy drobné či velké.

V Japonsku každoročně pořádají festival na oslavu kvetoucích sakur, které pro místní obyvatele hrají důležitou roli jak v kultuře, tak v běžném životě. A právě z Japonska pochází celá řada okrasných třešní odvozených především od třešně pilovité (Prunus serrulata).

Odrůda Amanogawa vyniká na modré obloze jako elegantní svíce.Odrůda Amanogawa vyniká na modré obloze jako elegantní svíce.Autor: Archiv ireceptar.cz

Legendární krása sakur

  • K tvarově nejvýraznějším patří odrůda Amanogawa s velkými, poloplnými, téměř bílými květy. Díky štíhlé, až 8 m vysoké siluetě se hodí i do stísněného prostoru mezi domy.
  • Běžně dostupná je okrasná odrůda Kiku–shidare–zakura, jejíž široká koruna s obloukovitě skloněnými větvemi láká k posezení pod růžovými květy již v dubnu.
  • Vyhledávaná je také plnokvětá, sytě růžová, až 12 m vysoká sakura Kanzan s korunou ve tvaru trychtýře a podobná odrůda Accolade se záplavou poloplných květů v několika odstínech růžové. Obě se velmi dobře uplatní jak v solitérním postavení, tak ve stromořadí.

Pohledu na oblohu skrze kvetoucí větve se vyrovná máloco. Na snímku je odrůda Accolade. Pohledu na oblohu skrze kvetoucí větve se vyrovná máloco. Na snímku je odrůda Accolade. Autor: Archiv ireceptar.cz

Vůně střemchy, purpur myrobalánu a půvab malé mandloně

  • Drobounké, sladce růžové kvítky uspořádané v jemných hroznovitých květenstvích přináší střemcha obecná (Prunus padus) Colorata. Listy tohoto středně velkého stromu se při rašení bronzově lesknou, pak postupně zelenají.
  • Robustní, okolo 6 m vysoký myrobalán třešňový (Prunus cerasifera) Nigra se chlubí nápadně purpurovým olistěním celou sezonu. Roste rychle a nakvétá už koncem března bledorůžovými jednoduchými květy s tmavším očkem uprostřed.
  • Jedním z nejmenších zástupců rodu Prunus je mandloň nízká (Prunus tenella), která je jen o něco málo vyšší než jeden metr. Tento keř se vzpřímenými větvemi, zhusta obsypanými tmavorůžovými květy s úzkými plátky, udělá velkou parádu v předzahrádce, na záhonu mezi jarničkami i v nádobě na terase.

Růžový diamant v modrém moři. Dvojici k pohledání spolu tvoří mandloň nízká a pomněnky. Růžový diamant v modrém moři. Dvojici k pohledání spolu tvoří mandloň nízká a pomněnky. Autor: Archiv ireceptar.cz

Prostá krása pro přírodní zahradu

Na zahradě, jež se podobá volné přírodě, jsou pro vysazení vhodnější decentnější druhy s drobnými bílými kvítky, například trnce podobná třešeň křovitá (Prunus fruticosa) nebo střemcha Maackova (Prunus maackii), která má velkou kuželovitou korunu, lesklou žlutohnědou borku a hrozny bílých vonných květů.

Květenství načechraná jako mořská pěna zdobí střemchu Maackovu. Květenství načechraná jako mořská pěna zdobí střemchu Maackovu. Autor: Archiv ireceptar.cz

Mnoho radosti, málo starostí

Okrasným slivoním v českých zahradách svědčí. Dobře snášejí letní vedra stejně jako mrazy hluboko pod nulou, nejsou náročné na péči, jsou naopak soběstačné a každé jaro spolehlivě nakvétají. A zpravidla se dožívají pětadvaceti až pětatřiceti let. Ačkoli dobře rostou i v lehkém stínu, upřednostňují stanoviště na plném slunci, kde bohatě kvetou a na podzim zářivě vybarvují listy. Rády však nemají nepropustné podmáčené půdy. Patří do čeledi růžovitých a podobně jako růže je tedy opakovaně nevysazujeme na stejné místo; nelze–li jinak, zeminu kompletně vyměníme. Řez není nutný, pouze roubovaným varietám včas odstraňujeme plané výhony z podnoží.

Impozantní podívanou nabízí zástup okrasných třešní Accolade.Impozantní podívanou nabízí zástup okrasných třešní Accolade.Autor: Archiv ireceptar.cz

Hrozba jménem pevník nachový

Když už přistoupíme ke zkrácení či odstranění větví z koruny, řežeme v době aktivního růstu, tedy v červnu nebo v červenci. Jindy se totiž zvyšuje riziko nakažení listovou stříbřitostí, houbovou chorobou, kterou způsobuje pevník nachový. Spory této houby pronikají otevřenými ránami, napadají nové výhony, větve, kmen i kořeny, až rostlina nakonec uhyne.

Foto: autorka

Laisser un commentaire