Skutečně si přejeme na pohled dokonalou zahradu, na které však budeme nešťastní z každé jamky vyhrabané pejskem? Je zahrada určená pro výstavu, nebo pro příjemný život celé rodiny?
Rada zkušeného odborníka nám pomůže vyhnout se mnoha zbytečným omylům při zakládání zahrady. Co majitelům zahrad poradila autorizovaná zahradní architektka Ing. Jana Pyšková na semináři Zahrada dnes, který pořádalo Sdružení pro zahradní a krajinnou tvorbu?
plánování zahradyAutor: Archiv ireceptar.cz
Jaké nevhodné kroky se objevují nejčastěji?
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu je občanské sdružení, které již přes 20 let podporuje zahradní a krajinářskou tvorbu vedoucí ke zdravému bydlení ve zdravé krajině, poskytuje odborné informace, propaguje ochranu přírody a usiluje o trvale udržitelný život v krajině. Více na www.szkt.cz.
Špatný odhad vlastních možností a finanční a časové náročnosti zahrady, která se pak stává přítěží místo potěšením.
- Podceňujeme přípravu pozemku. Je třeba vycházet z dané kvality půdy a případně ji vhodnými metodami vylepšit. Kdo má zahradu na jílovité půdě, může mít nádhernou kvetoucí louku a odolné keře bez námahy. Pokud však lpí na anglickém trávníku a okrasných jehličnanech, čeká ho hodně práce. Kdo nezná zahradnické postupy, může si do budoucna připravit mnoho zbytečných obtíží.
- Nevhodný výběr rostlin. Túje jsou levné, ale náročné na půdu. Na zahradách pak často trpí a jsou nevzhledné. Například nenáročné kvetoucí pustoryly by prokázaly lepší služby.
- Nemyslíme na přírodu. Zvířata a hmyz nám přitom mohou pomoci zahradu udržovat bez chemických zásahů. Hmyzí hotel je užitečný, může být i pěkný na pohled a mít mnoho originálních podob. Pomoc potřebují také ještěrky, užovky, žáby nebo ježci. Suchá zídka, přístupný kompost, prostupný plot a úkryt v keřích je pro jejich život na zahradě nezbytný.
plánování zahradyAutor: Archiv ireceptar.cz
Co v zahradě působí rušivě?
- Nadbytek betonových prefabrikátů. Jsou sice snadno dostupné, ale nepůsobí přirozeně ani elegantně. Rostliny v nich dobře neprospívají a vyžadují častou péči, například zálivku. Suché zídky potěší oko mnohem víc.
- Ostré hrany vyvýšených palisád mezi záhony a trávníkem působí nebezpečně a mohou vést ke zranění. Jsou nepraktické i při sečení trávníku.
- Kombinace přílišného množství různorodých materiálů, barevné kůry a štěpky, které odvádějí pozornost od rostlin.
- Betonové napodobeniny dřevěných pražců a podobné imitace jsou zbytečným předstíráním. Dřevěné pražce lze koupit i chemicky neošetřené.
plánování zahradyAutor: Archiv ireceptar.cz
Jaké jsou zkušenosti z praxe?
- Zámková dlažba saje rychle vše, co na ni vypustíme, například olej uniklý z auta. Není tedy zcela bezúdržbová, jak by se mohlo zdát.
- Svahy se často pokrývají mulčovací textilií nebo geotextilií, do jejíchž otvorů se sázejí dřeviny. Ty se ale dále nemohou rozrůstat. Vhodnější je mulčování bez textilie, zpočátku může pomoci obyčejná lepenka.
- Jehličnany jsou často přeceňovány a žádány hlavně proto, abychom nemuseli hrabat listí. Jehličí však také opadává, a to neustále, a okap umí ucpat stejně jako listí. (Listí navíc můžeme na porostech cibulovin nebo na trvalkových záhonech ponechat a rostlinám prospěje.)
- Plochy, na kterých jsou zkombinované vhodné okrasné trvalky a štěrk, vyžadují mnohem méně práce než pravidelně sečený trávník.
- Do zahrad se vracejí ovocné stromy a keře. A to je dobře, protože jsou pohledné a užitečné zároveň. Trend pěstování pouze okrasných rostlin je naštěstí pryč.
- Okouzlení japonskými zahradami je pochopitelné, ale pokud se do jejich budování pustíme v našich podmínkách, očekávaný efekt se nemusí dostavit. Japonské zahradní umění, které napodobuje přírodu zcela jedinečným způsobem, musí mít člověk v srdci a v duši. Vytvořit přirozeně a harmonicky působící skalku je také velmi náročné. Skládat kameny je umění, které vyžaduje cit i cvik. Zkušených skalkařů je u nás však mnohem více než tvůrců japonských zahrad.
plánování zahradyAutor: Archiv ireceptar.cz
Čím se můžeme inspirovat?
- Když si spáry ve dlažbě osadíme mateřídouškou, budou nám po chůzi naboso vonět nohy. Mateřídouška může nahradit i celé plochy trávníku v místech, která jsou méně zatěžovaná.
- Měsíční jahody jsou půdopokryvné trvalky, které dávají od jara do podzimu sladké a voňavé plody. Lze je posekat a opět obrostou.
- Rychlé soukromí zajistí půvabné ploty pletené z lískových prutů, které lze vyrobit nebo zakoupit.
- Rovnou zahradu lze mnohem snáze oživit a dodat jí dynamiku výsadbou různě vysokých a tvarovaných rostlin než náročnou modelací terénu.
- Živý plot vysazený ze směsi nejrůznějších keřů, nejlépe kvetoucích a plodících, můžeme místo pracného stříhání nechat volně růst.
- Nízce střižený trávník zredukujeme na co nejmenší plochu. Vyšší trávník, ve kterém mohou na jaře kvést cibuloviny a v létě luční květiny, ocení naše smysly i řada užitečných živočichů. Pro lenošení ani hry dětí není vhodný dokonalý trávník ošetřovaný herbicidy.
- Záhon z nenáročných letniček stačí v dubnu hustě osít a bude nás těšit celé léto, aniž by vyžadoval zvláštní péči.
- Tradiční nenáročné trvalky zkrášlí zahradu za minimální nároky – například orlíček, srdcovka, konvalinky. Do stínu se hodí bohyšky a kapradiny.
- Voňavé růže lze pěstovat i v nenáročných podobách, nepřešlechtěné druhy nejsou vůbec zhýčkané. Nádherné jsou velké keře sadových růží, růže půdopokryvné i pnoucí. Vyplatí se vybírat druhy a odrůdy odolné vůči nemocem.
- Vodotrysk osvěží zahradu, za celkem malé náklady vykouzlí velký efekt.
- Levné a originální nápady, jako jsou lavičky z palet, květináče z plechovek nebo látka napnutá mezi čtyřmi stromy místo slunečníku, zahradu oživí a nic nestojí. Každý si může vymyslet a vytvořit, co mu bude příjemné.