Ošetřete meruňkám rány, budou déle žít

Meruňky jako druh vznikly v podmínkách středoasijského hornatého klimatu. Zimy jsou v těchto zemích tuhé, proto ani náš mráz meruňkám nevadí. Horší je to s výkyvy teplot, které se v jejich domovině nevyskytují.

Meruňky se v Česku mnohdy nedožívají vysokého věku. Jejich krátkověkost má na svědomí především předjarní vrtkavé počasí. Když se po déletrvajícím oteplení náhle ochladí a teploty klesají hluboko pod nulu, je to pro ně velmi vyčerpávající, neboť k reakci na podobné výkyvy nemají genetické dispozice.

V asijských oblastech, odkud meruňky pocházejí, je přechod ze zimy do jara náhlý, jasný a nevratný. Předčasné oteplení a vzápětí opětovné ochlazení se tu nevyskytují. Navíc tady zima, a tedy i přirozený zimní spánek meruněk, trvá kratší dobu.  

meruňka v květumeruňka v květuAutor: Archiv ireceptar.cz

Záhady zimního spánku

Ve středoevropských klimatických podmínkách meruňkové stromy postupně procházejí těmito stádii:

  • Období hlubokého klidu (dormance)
    V tuto dobu jsou stromy bez listů ve stadiu hlubokého spánku a vůbec nereagují na vnější podmínky.
  • Období vynuceného klidu
    Stromy jsou stále neolistěné, ale jejich klid je pouze zdánlivý. 

Z hlubokého do vynuceného klidu přecházejí meruňky v českých zahradách a sadech už na přelomu listopadu a prosince. Od této doby reagují na oteplení velmi citlivě − proto se mnohé stromy nedožijí vyššího věku nebo nejistě plodi.

Při teplejším počasí se stromy probouzejí. Jenže při opakujících se ochlazeních, kdy teploty klesají pod bod mrazu, dochází k poškozování buněk i pletiv stromů, ke klejotokovým poraněním. Těmito ranami zrovna tak jako ranami po řezu a po mechanickém poškození může do stromu vniknout infekce. Proto je nutné každou ránu na meruňkovém stromu pečlivě ošetřit!

Rány pro prořezávce je třeba ošetřit sadařským balzámem nebo voskemRány pro prořezávce je třeba ošetřit sadařským balzámem nebo voskemAutor: Archiv ireceptar.cz

Ošetření řezných ran

  • Rána, která vznikla po řezu musí být hladká, okraje nesmějí být roztřepené.
  • Po každém řezu pilkou ránu nejprve ostrým nožem zahlaďte.
  • Nakonec ji zatřete štěpařským voskem, stromovým balzámem, případně latexem, do kterého můžete přidat 2 % fungicidu.

Ošetření klejotokových ran

  • Ostrým nožem ránu vyřežete až do zdravých pletiv.
  • Vydezinfikujeme ji octem.
  • Nakonec ji zatřete balzámem nebo latexem.

Podobně  se ošetřují rány po okusu zajíci nebo po jiném mechanickém poškození. Pečlivé ošetření ran se vždy vyplatí, protože prodlouží věk stromu!

Udržujte stromy v kondici

V současné době je známo více než 30 parazitických i neparazitických chorob, které se podílejí na hynutí meruňkových stromů. Ovšem platí, že čím je strom ve slabší kondici, tím méně odolává chorobám a škůdcům. Kondici stromu snižuje například vysazení na nevhodném stanovišti, vyčerpání nadměrnou sklizní, nedostatečné hnojení, nedostatek vláhy a také ochrany. 

Laisser un commentaire