Ostálky neboli cínie, letničky s velkými květy všech barev

Cínie jsou letničky vyšlechtěné do tolika odrůd, že i záhon či nádoba osázená pouze jimi bude velmi pestrá. Krásným květům se daří na slunci a díky postupnému výsevu mohou zahradu či terasu zdobit po celé léto. Jsou vhodné i k řezu.

Ostálky neboli cínie (Zinia elegans) patří k nejoblíbenějším záhonovým květinám. V předjaří si můžeme v teple předpěstovat sazeničky pro časné kvetení, vysévat však lze i přímo na záhony. Pěstování cínií není složité a pokud jim poskytneme dostatek slunce, bohatě se odvděčí.

Zajímavé nové odrůdy

Envy zelenáEnvy zelenáAutor: Archiv ireceptar.cz

Nová odrůda Envy je zajímavá nejen barvou, ale také kompaktností květu. Jeho průměr je 7–8 cm, patří tedy mezi velkokvěté, jiřinkokvěté. Světlezelená barva této odrůdy je mezi letničkami velmi neobvyklá a proto ozdobí každou květinovou vazbu a ladí se všemi barvami. Odrůda je vhodná do všech pěstitelských oblastí.

Pepermint Sticks, další novinka mezi ostálkami, má květy ozdobené netradičním žíháním okvětních lístků. Rostliny dosahují výšky 70 cm a jsou tedy vhodné k řezu, podle tvaru květu patří do skupiny pomponkovitých.

Ostálka Caroussel zase vytváří dvoubarevné květy, kdy okraje okvětních lístků jsou lemovány odlišnou barvou, než je ta základní. Rostliny dosahují výšky 60–70 cm, dlouho vydrží ve váze a určitě je oceníme i jako doplněk jakékoliv výsadby letniček.

Jak je pěstovat?  

  • V březnu či dubnu vysejeme semena na povrch substrátu.
  • Mladé semenáčky přepícháme po jedné rostlině do malých sadbovačů.
  • Předpěstované rostliny vysazujeme na stanoviště až koncem května, jsou totiž velmi choulostivé na mráz.
  • Pokud se nechceme trápit s předpěstováváním, můžeme semena vysít v dubnu a v květnu přímo na záhon. Mnohdy bude výsledek dokonce lepší, protože rostlinám neprospívá porušení kořenového systému při přesazování.
  • Pro podzimní kvetení ostálky vyséváme ještě v červnu přímo na místo.

Cínie milují slunce

cíniecínieAutor: Archiv ireceptar.cz

Pro cínie volíme zásadně slunné stanoviště s velmi dobrou propustnou půdou a s dostatečnou zásobou živin. Na nevhodném stanovišti totiž rostliny velmi snadno uhynou, protože bývají napadeny houbovými chorobami. Padání a odumírání se může projevit již u mladých semenáčků. U starších rostlin zase mohou být houbami napadány kořeny, stonky i květy. Doporučuji proto cínie často okopávat, pravidelně přihnojovat a střídat pěstební záhony.

Laisser un commentaire