Osvědčené tipy pro uskladňování zeleniny a ovoce

Úroda na zahradě vždy přichází najednou. Jak je uskladnit, aby vydržely čerstvé a chutné co nejdéle? Správné skladování uchová nejen šťavnatost, vůni a chuť ovoce či zeleniny, ale zrovna tak zůstávají ve větší míře zachovány vitamíny a další cenné látky.

Spousty čerstvého ovoce a zeleniny není možné zkonzumovat. Zavařování je velmi důležitý způsob zpracování velké úrody, ale je časově a energeticky značně náročný, vhodný ve větší míře pouze pro ovoce a také způsobuje ztráty některých vitamínů. Část ovoce a téměř všechnu zeleninu je třeba skladovat i v čerstvém stavu. (Uskladnit také potřebují cibulky a hlízy některých okrasných rostlin.) Jaké podmínky potřebují jednotlivé druhy?

Brambory

  • Nejlepší je, když brambory vykopeme za sucha a necháme je několik hodin ležet na vzduchu, aby oschly.
  • Pak je volně rozložíme v tmavé vzdušné místnosti, kde je při teplotě kolem 15 °C necháme asi čtrnáct dní.
  • Nakonec z nich opatrně odstraníme zaschlou zeminu, dáme je do hadrových či papírových pytlů a uložíme na tmavé, co nejchladnější, ale suché a bezmrazé místo.
  • Dodržovat zatemnění při přípravě i konečném uskladnění je důležité, protože zamezí tvorbě jedovatého solaninu.

Celer

Celer před uskladněním nemyjeme. Nejlépe se uchovává v lehce navlhčeném písku ve vzdušném sklepě.

Cibule

Poslouží i stará punčocha, do které vkládáme cibule po jedné a uzlujeme.

Nejdůležitější je nechat cibuli po vyrytí dobře uschnout, aby při skladování nehnila. Pak ji můžeme svázat do copů a takto vzniklý hrozen pověsit na vzdušné místo.

Okrasné cibuloviny a hlízy

Cibulky květin, které je potřeba přes zimu uskladnit na chladném místě (okolo 5°C), přežijí v nejlepším stavu, pokud je dáme do otevřených bedniček s vrstvou suché rašeliny, písku, pilin nebo vychladlého dřevěného popela. Umístíme je tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Jiřinám ponecháváme asi deseticentimetrové stonky.

skladování zeleninyskladování zeleninyAutor: Archiv ireceptar.cz

Česnek

Paličky česneku vyryjeme i s listy, necháme na slunci oschnout a pak teprve dáme pod přístřešek usušit. S pomocí stonků vytvoříme pletence, které zavěsíme na chladné a především suché místo. Zůstane-li česnek v kuchyni, obvykle vlivem vlhkosti změkne.

Hrušky

Hrušky se sklízejí se raději již několik dní před uzráním, aby nebyly příliš měkké. Dozrají i po utržení. Znak plné zralosti je například měkká dužina kolem stopky – poté již hruška dlouho nevydrží. Měli bychom ji buď brzo zkonzumovat, nebo stopku ponořit do rozehřátého vosku a nechat zatvrdnout.

Jablka

  • Měknutí plodů zabráníme, když je na v dřevěné lísce či krabici proložíme vysušenými hoblinami či rašelinou, a uskladníme na suchém a chladném místě, kde teplota neklesá k bodu mrazu (nejlépe 4 °C, 85 % vlhkosti).
  • Pokud takové místo nemáme, můžeme je přes zimu skladovat v prázdném skleníku a v nouzi i na balkóně v bedně zevnitř vyložené silnou a souvislou vrstvou pěnového polystyrénu. Patří tam však pouze zcela zdravé plody.
  • Alternativou za chybějící sklep může být také skladování ve studni.

Dříve se také jablka balila do ubrousků či voskovaného papíru, nebo dokonce natírala propolisem rozpouštěným v lihu. Výstavní a velmi dobrá jablka si i takovou péči zaslouží.  

Květák

Vytrhneme jej i s kořeny, odstraníme zeminu, ponecháme listy a zavěsíme hlavou dolů na chladné místo. Květák by tak měl vydržet v nezměněné podobě až tři týdny.

Vytrhneme jej i s kořeny, odstraníme zeminu, ponecháme listy a . Květák by tak měl vydržet v nezměněné podobě až tři týdny.

Křen

Nejlépe se křen uskladňuje v písku v chladném sklepě. Pokud na něm ponecháme i malé kořínky, můžeme nespotřebovaný křen na jaře znovu zasadit.

Mrkev

Běžně se skladuje v lískách v navlhčeném písku nebo drcené kůře, a to ve velmi chladném sklepě. Mrkve je však také možné nechat v zemi!:

Běžně se skladuje v lískách v navlhčeném písku nebo drcené kůře, a to ve velmi chladném sklepě.

  • Uřežeme listy.
  • Záhon přikryjeme jemným pletivem, na které položíme vrstvu slámy nebo suchého listí a zatížíme latěmi, aby je vítr nerozfoukal.
  • Mrkev zde vydrží do příštího jara.

Ořechy

Vyloupaná jádra ořechů je nejlepší skladovat v mrazničce.

Vlašské ořechy obvykle stačí dobře usušit a skladovat nevyloupané. Jako čerstvé vydrží velmi dlouho při trochu neobvyklém postupu – naložení do soli:

  • V hliněném hrnci nebo dřevěné bedničce dáváme střídavě vrstvy ořechů a směsi z hrubé soli, kokosového vlákna a dokonale suchých hoblin z tvrdého dřeva. D
  • Dobře upěchujeme.
  • Nádobu uložíme na tmavém a chladném místě. 

kukuřicekukuřiceAutor: Archiv ireceptar.cz

Kukuřice

Cukrovou kukuřici sklízíme, když se „vlásky“ vyčnívající z listenů kryjících klas začnou ze zelené vybarvovat do tmavě hnědé a sesychat. Zrna jsou ještě měkká, ale již sytě žlutá, nebo i černá, podle odrůdy (nezralá jsou mléčně bílá).

  • Klasy okamžitě uvaříme, nebo zamrazíme, pokud mají zrna měkká zůstat.
  • Pro dlouhodobé uskladnění je třeba klasy důkladně usušit na sluníčku a poté zavěsit na vzdušném místě pod střechu. Takto vydrží i rok kvalitní, před konzumací se však musí déle vařit.
  • Stejně se suší i pukancová kukuřice, speciální odrůda pro přípravu popcornu.  

Pórek

Nejlepší uskladnění bývá v písku v chladném, temné sklepě. Je ale možné  jej ponechat i v hrůbcích na záhoně.

Tykve

  • Při sklizni se dýním ponechává delší stopka.
  • Suší se nejlépe jednotlivě, zavěšené na vzdušném a světlém místě v síťových taškách.
  • Optimální teplota  se pohybuje mezi 10-18 °C, na místě nesmí mrznout.
  • Lze je také pokládat na police do slámy. Nesmějí se však navzájem dotýkat.
  •  Pokud je hezky a teplo, je nejlepší nechat je bezprostředně po sklizni několik dní na slunci, aby oschly a slupka ztvrdla.

Laisser un commentaire