Ozdobná zelenina: tipy na druhy, odrůdy i kombinace s květinami

Proč by se rajče nebo zelí nemohly proměnit v ozdobu zahrady? Už dávno neplatí, že by zelenina měla růst schovaná někde v koutě. S mnohými druhy a odrůdami lze tvořit překvapivé efekty.

V současné době je rozmanitost užitkových plodin co do vzrůstu, tvaru a barev tak velká, že z nich můžeme tvořit krásné a překvapivé kombinace, na jaké jsme bývali běžně zvyklí u keřů a trvalek.

Pestré záhony

Vítané je rafinované spojení pohledné zeleniny s oblíbenými okrasnými rostlinami. Takový záhon pak působí daleko pestřejším a bohatším dojmem a hlavně poskytuje pastvu nejen pro oči, ale i pro chuťové buňky. Tajemství úspěchu spočívá ve správném výběru a uvážlivém vzájemném začlenění květin a zeleniny.

Kdo říká, že zelenina nemůže být pestrá? Řapíkový mangold září už z dálky.Kdo říká, že zelenina nemůže být pestrá? Řapíkový mangold září už z dálky.Autor: Archiv ireceptar.cz

Krásné listy salátů

Listová a košťálová zelenina nabízí širokou škálu barev, tvarů, velikostí, struktur a uspořádání, které si v ničem nezadají s okrasnými listy trvalek. Za pár korun pěkně olemujeme pěšinu rozličnými druhy salátů. Lépe než hlávkový nebo ledový salát, jejichž hlávky sklízíme jako celek, tu uplatníme tzv. česáčky (saláty k postupnému česání), jako jsou dubáček s listy ve tvaru dubu nebo silně zkadeřený lollo bionda v zelené barvě či lollo rosso ve vínové barvě.

Červená zelenina pro chuť i oko

Dočervena vybarvené listy budí největší pozornost, proto do výsadby zapojíme červenou čekanku nebo téměř zapomenutou lebedu zahradní (Atriplex hortensis) Rubra. Lebeda je nenáročná, bohatá na vitamin C a při výšce přes 1 m se ani na bohatě rozkvetlém záhonu neztratí. Její mladé listy vaříme jako špenát.

Impozantní červenolistá forma lebedy zahradní určitě zaujme na každém záhonuImpozantní červenolistá forma lebedy zahradní určitě zaujme na každém záhonuAutor: Archiv ireceptar.cz

Temnějším fialovým odstínem se zdobí kudrnaté listy robustního kadeřávku (Brassica oleracea) Redbor, který vypadá zajímavě třeba s jednoduchými jiřinkami odrůdy Twynings After Eight. Svou okrasnou hodnotu si kadeřávek udržuje dlouho do zimy, a dokonce nejlepší chuť získá až po přejití mrazem.

Skutečně mistrovský záhon vznikne, když se v něm rozvinou pevné kulaté hlávky červeného zelí. Jeho obří listy mají výraznou žilnatinu a hrají modrými, fialovými a růžovými tóny. Jen pozor na housenky, které si na nich rády pochutnávají, a také pamatujeme na to, že bychom neměli zelí vysazovat po zelí. Zelné hlávky odlehčí třeba vysazený fenykl sladký s jemně stříhanou listovou kšticí. Příznivci sytých barev zase ocení řapíkový mangold, který je blízký příbuzný řepy a špenátu, jehož dlouhé masité řapíky září už z dálky žlutě, růžově, oranžově a červeně, ale také bíle či zeleně.

Mohutné hlávky červeného zelí přitahují pohledy jako magnetMohutné hlávky červeného zelí přitahují pohledy jako magnetAutor: Archiv ireceptar.cz

Zajímavé plody

  • Do záhonu, kde mezi rozkvetlými rudbekiemi a plamenkami roste tyčkové rajče, se nuda rozhodně nevloudí, zvlášť když rajče bude mít tvar hrušky a žlutou barvu nebo zelené žíhání. Z nepřeberného množství druhů a odrůd rajčat si určitě vybere každý.
  • Stejně tvarově a barevně rozmanité jsou i papriky; zelené, žluté, oranžové, červené až fialové využijeme při barevném ladění s květinami.
  • Tam, kde není nouze o místo, přispějí k oživení okrasného zeleninového záhonu tykve a cukety, a to nejen oranžovými nebo žlutými plody, ale také mohutnými květy. Pokud květy sklidíme včas, můžeme je naplnit sýrem a zapéci je v troubě.
  • A protože by každý záhon měl mít dominantu, vysadíme ještě nádherný artyčok a je jedno jestli zeleninový (Cynara scolymus) nebo kardový (C. cardunculus), oba jsou mimořádné. Zatímco u prvně jmenovaného využíváme nerozvité květní úbory, druhý pěstujeme pro dužnaté řapíky. Jakmile artyčoky v srpnu otevřou svá velká bodlákovitá květenství, stanou se vyhledávaným cílem užitečných opylovačů.

Dotaženo k dokonalosti

Zelenina a květiny se spolu báječně doplňují. K ideálním sousedům zeleniny tradičně patří aksamitníky, měsíčky, slunečnice, lichořeřišnice, brutnák, šalvěje, jiřinky s plamenkami a všechny možné bylinky. V odvážnějších kombinacích vystupují lilie, hortenzie nebo okrasné trávy. Aby zahrádka vypadala jako dokonalý obrázek, upravíme chodníčky a olemujeme je nízkými bordurami ze zimostrázu či kontryhelu, přidáme nádoby s voňavou levandulí, dekorace z terakoty a obelisky pro popínavky. Polní okurka a fazol se klidně vyšplhají vzhůru po nepoužívaném žebříku nebo židli a tím zahradě propůjčí kouzlo přirozenosti.

Laisser un commentaire