První ovoce na zahrádce má skvělou chuť i vůni a vysoký obsah vitaminů. Aby však jahodníky bohatě plodily, potřebují každoroční péči. Jak je na jaře ošetřit, okopat, pohnojit a ochránit před škůdci?
V prvních teplejších dubnových dnech odstraňujeme staré, odumřelé a suché listy, které mohou být nositeli různých houbových chorob a škůdců. Pokud se listy drolí, můžeme je vyhrabávat hráběmi, za vlhka, kdy jsou listy houževnaté, je lepší odstříhávat je nůžkami. Listy ze zdravých porostů můžeme zkompostovat, listy z porostů napadených houbovými chorobami raději spálíme. (Pokud jsou vlhké, necháme je nejprve na slunci vyschnout.)
Rostlinky povytažené mrazem přitlačíme a přihrneme zemí, aby se obnovilo spojení kořínků s půdou. Pokud jsou sazenice vysazeny ve fólii, nadzvedneme ji a ke keříkům důkladně přihrneme zeminu.
Nejlepší hnojivo pro jahody je kravský hnůj
Když začnou na jahodnících rašit listová srdéčka, je čas keříky přihnojit. Dáme však pozor, aby hnojivo nenapadalo na mladé listy, mohlo by je popálit.
- Rozhozené hnojivo zapravíme do půdy při první okopávce, která může být v meziřadách dosti hluboká.
jahodníkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Velmi výhodné a účinné je přihnojování rostlin granulovaným kravským hnojem, který můžeme koupit ve specializovaných zahradnických prodejnách. Vzhledem k vydatnosti hnojiva stačí přidat ke každé rostlině asi polévkovou lžíce granulí a při okopávce ji zahrnout do blízkosti rostliny. U granulí popálení listů nehrozí.
Dosazování a okopávání
jahodníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud přes zimu některé rostliny uhynuly, dosadíme místo nich sazenice, které přezimovaly na přípravném záhonu, nejlépe s celými kořenovými baly. Při jarní kontrole také z porostů odstraníme všechny nemocné rostliny.
- Na druhou okopávku je čas, když se u klíčících plevelů objeví děložní listy, tehdy je totiž zásah proti plevelu nejúčinnější.
- Další okopávky už by měly být velmi mělké. Na nezapleveleném pozemku stačí až do sklizně dvě až čtyři okopávky.
- Naposledy jahody okopáváme na začátku kvetení, ale jen velmi mělce, abychom nepoškodili kořenové vlášení.
- Během nakvétání jahod, což podle prostředí a odrůdy trvá 18 až 30 dní, už plevele odstraňujeme raději ručně. V této době je také možné jahody znovu přihnojit.
Ošetření proti květopasu
Dalším velmi důležitým opatřením je ošetření jahodníku proti květopasu jahodníkovému, který při přemnožení může napáchat velké škody. Příznakem napadení jsou nakousnuté stopky květních poupat, poupata pak vadnou, zasychají a opadávají.
- Květopas jahodníkový je 2–4 mm dlouhý, tmavý až černý nosatcovitý brouk.
- Vajíčka klade po jednom do květních poupat jahodníků a nakusuje jejich květní stopky.
- Hlavní doba kladení vajíček se shoduje s dobou plného květu jabloní a trvá po celou dobu, kdy má brouk k dispozici nerozkvetlá poupata jahodníku.
- Poté se brouci stěhují na později kvetoucí růžokvěté rostliny.
Pokud zjistíme výskyt brouka na jahodách, načasujeme ošetření na dobu před květem jahodníku – zhruba v polovině dubna. Mezi osvědčené postřiky patří například Karate Zeon nebo Agrion delta. Kapalnou ochranu bychom měli nastříkat do srdéček rostlin před rozvitím květů, přípravek by se neměl zbytečně rozptylovat mimo ně.