Jsou první jarní zeleninou a všichni se na ně těšíme. Čerstvé, z vlastní půdy, jsou nejlepší. Již pár týdnů po výsevu můžeme zdravě štiplavé, křehké bulvičky sklízet.
Ředkvičky znaly už naše prababičky. Zvláštní, mírně štiplavou chuť této zeleniny způsobuje sirná silice, která je ovšem velmi užitečná, protože ničí střevní plísně a bakterie.
Rychlá úroda ve skleníku a pařeništi
Pro všechny netrpělivé doporučujeme pěstování prvních ředkviček ve fóliovníku, skleníku nebo v pařeništi, kde se první úrody dočkáme již za tři týdny. Do teplého pařeniště můžeme ředkvičky zasít již kolem poloviny února.
Výsev ředkviček na záhony
Semenáčky ředkviček rostou rychleAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud budeme ředkvičky pěstovat klasicky na záhonech s přímým výsevem (v takovém případě nastává čas výsevu zhruba v polovině dubna), je nutné počítat s tím, že vegetační doba bude zhruba asi o deset dní delší. S výsevem můžeme začít hned, jakmile oschne půda a můžeme záhony připravit.
-
Výsev nesmíme příliš zahustit a také přelévat, ve vysoké vlhkosti se totiž rozvíjejí plísně a hnilobné procesy.
Sejeme do řádků vzdálených od sebe okolo deseti centimetrů.
- Semena zaséváme asi 3 cm od sebe tak, abychom porost nemuseli jednotit.
- Výsev vydatněji zalijeme, přikryjeme ho netkanou textilií a pak už jej zaléváme přes textilii. Pokud to není nezbytně nutné, textilii nesundáváme.
- Ředkvičky pak sklízíme podle počasí a teplot za 30 až 40 dní.
Do skleníku i na záhony můžeme vysévat například odrůdy Primara F1, Faraon, Duo, Cherry Belle, Fortuna F1, Ria, Saxa 2, Sexta, Stela, Teko a další.
Proti květilce pomůže netkaná textilie
Ředkvičky je vhodné pěstovat pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky. Larvy květilky tvoří chodbičky v hlavách kořenů a tím je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tím, že tvoří hořčiny a jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Z chemické ochrany je u ředkví i ředkviček proti květilce povoleno ošetření přípravkem Sumithion Super v koncentraci 0,15 % ihned po vzejití. Ochranná lhůta je však 14 dní.