Pěstování salátů a špenátu pro časnou sklizeň mladých, křehkých listů

Po dlouhé zimě instinktivně toužíme zakousnout se do šťavnatého salátu, bohatého na vitaminy. Nejlépe do vlastního, a tedy opravdu kvalitního a čerstvého. Sklizeň mladých listů je časná, snadná a výtečná.

Mladé, čerstvě seřezané listy, mají v zahraničí speciální název „baby leaf“ a na jaře se běžně prodávají v každé prodejně zeleniny už vysazené na lískách. U nás se s nimi zatím setkáte výjimečně, a spíše jen jako s již natrhanými a zabalenými s sáčcích. Není však nic snazšího, než si takový jemný salát vypěstovat. Pro „baby leaf“ se těžko hledá český název, snad nejvhodnější je „mladé listy“.

mladý salátmladý salátAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak si vypěstovat křehký, mladý salát

Mladé lístky se získávají z hustého výsevu přímo na venkovní záhon. Do pařeniště, skleníku nebo truhlíku za oknem je však můžete vysít již v únoru, ven podle počasí v březnu či dubnu. Před mrazíky je ochrání bílá netkaná textilie.

  • Vyséváme naširoko, do pásů nebo do řádků asi 8 cm vzdálených.
  • Žádanou hustotu zajistí výsev 1,5-2 g salátových semen na 1 m2.
  • Vzešlé rostlinky se nejednotí
  • Sklízí se, když dorostou výšky asi 10 cm. Můžete postupně otrhávat jednotlivé vnější listy, nebo protrhávat jednotlivé rostliny, nejlepší však je postupné seřezávání porostu.

V nejkratší době získáte co nejvíce mladých listů, budete-li rostlinky seřezávat 2,5 cm nad zemí, košťálek necháte v zemi a dáte přitom pozor, aby se při řezu nepoškodila srdéčka rostlin. Za 4-6 týdnů rostliny obrostou novými listy k dalším dvěma i třem sklizním.

Výsevy v intervalech

Pokryjete-li výsev netkanou textilií, bude sklizeň ještě časnější.

Sklizňové období vhodně prodloužíte postupnými menšími výsevy v deseti až čtrnáctidenních intervalech od dubna do konce května. Mladé listy jistě nejvíce oceníte na jaře nebo na podzim. S postupnými výsevy je ovšem možné pokračovat až do léta, protože u mladých rostlin nehrozí v dlouhých letních dnech vybíhání do květu ani napadení listovými chorobami.

Mladé listy zaplní mezery v záhonech

Pro výsev salátů pěstovaných na mladé listy můžete výhodně využít různá dočasně uprázdněná místečka na záhonu, v pařeništi nebo i ve skleníku.

Salátovým řádkům se bude výborně dařit také ve smíšené kultuře s řádky některé pomalu rostoucí zeleniny, třeba mrkve nebo petržele.

Vhodné druhy a odrůdy salátů

Pro sklízení mladých listů jsou nejoblíbenější listové kadeřavé odrůdy, mohou to však být i běžné odrůdy hlávkového salátu máslového nebo ledového.

Originálním zpestřením jsou zejména směsi různých salátových odrůd, které rozšiřují nejenom škálu různých chutí, ale i barevnou kombinaci zelené, červené, žlutavé i nahnědlé, navíc mohou být hladkolisté nebo zkadeřené. Směs semen není třeba pracně namíchávat, lze ji již kompletní zakoupit v jednom sáčku.

Mladé listy mangoldu, zvané baby leaves, jsou oblíbenou součástí salátů i atraktivní ozdobou jídel.Mladé listy mangoldu, zvané baby leaves, jsou oblíbenou součástí salátů i atraktivní ozdobou jídel.Autor: Hortimages / Shutterstock.com

V zahraničí se ke sklizni mladých listů běžně využívá i letní endivie neboli štěrbák, a také salát římský, který je právě v mladém stavu jemný a má poněkud jinou chuť. Svůj sortiment můžete stále rozšířovat – třeba i na řapíkovou vodnici nebo mangold.

Mladý lahůdkový špenát

Stejným způsobem jako saláty lze na mladé listy využít i špenát.

  • Vyséváme jej časně na jaře nebo začátkem podzimu do řádků 30 cm vzdálených.
  • Rostliny asi 5 cm vysoké sklízíme buď protrháváním celých rostlin, postupným otrháváním vnějších listů, nebo seřezáním listů 2,5 cm nad zemí tak, aby rostliny mohly obrůst novými listy.
  • I u špenátu lze sklizeň prodloužit postupnými výsevy.

Z odrůd volíme rané letní F1 hybridy, které vynikají vyrovnaností a mnohé z nich i rezistencí k plísni špenátové. Přezimující odrůdy špenátu jsou méně vhodné, protože rostou pomaleji.

 

Laisser un commentaire