Tato tradiční vánoční květina patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny. Husté, sametové listy tvoří pozadí zářivě barevných listenů. Můžete pěstovat hvězdu malou i velkou, různě zbarvenou.
Vánoční hvězda (Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima) je nepřehlédnutelná, pestrá a slavnostně vyhlížející rostlina, ačkoli jsou její květy drobné a nenápadné. Zrak však přitahují nádherně vybarvené listeny pod kvítky. Nejčastěji jsou jasně červené, což v kontrastu s tmavou zelení listů působí slavnostně. Ale vyšlechtěny jsou i odlišně vybarvené odrůdy. Něžněji působí varieta s růžovými, broskvovými či krémovými listy, krásné jsou i listeny sněhově bílé. Vyšlechtěny jsou dokonce i odrůdy pestrobarevné, listeny jsou i různorodě tvarované.
Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) může mít různé barvy i tvary listů.Autor: Archiv ireceptar.cz
Péče o vánoční hvězdu
Při výběru si všímejte nenápadného, nazelenalého květu. Pokud teprve rozkvétá, budou listeny krásné mnohem déle.
Vánoční hvězdy se pěstují v různých velikostech. Můžete si vybrat i půvabnou miniaturní, i půl metru vysokou rostlinu. Raritou je hvězda zapěstovaná na kmínku.
vánoční hvězdaAutor: Archiv ireceptar.cz
- Vánoční hvězda pochází z Mexika, proto jí vyhovuje jí stálá teplota nad 20 °C. Květináč by neměl stát přímo na studeném parapetu, zvláště od okna táhne studený vzduch.
- Na citlivost vůči chladu myslete i při přenosu z květinářství – tuto teplomilnou rostlinu by vám rozhodně měli důkladně zabalit do papíru.
- Potřebuje i dostatek světla, ale rozptýleného, nežli přímé sluneční paprsky (podobně jako orchideje).
- Zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou, která je měkká (ideální je dešťová). Substrát by měl být stále mírně vlhký.
- Hvězdu pravidelně rostě a v její blízkosti umístěte odpařovače – vlhčí vzduch jí svědčí.
- Přihnojujte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
Vánoční hvězda jako trvalka
Vánoční hvězda vám může vydržet po mnoho let. Potřebuje však speciální zacházení:
- Po odkvětu ji přemístěte ji na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost.
- V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit i pokožku!).
- Na jaře rostlinu přesaďte.
- Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.
Podzimní zatemňování je pro rozkvět nezbytné
Aby na Vánoce opět vytvořila překrásné barevné listeny, je vhodné rostlinu od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše. Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem či pevným papírovým pytlem, aby byla ve tmě vždy nejlépe čtrnáct hodin. Pokud ji budete trpělivě zatemňovat po dobu dvou měsíců, odvděčí se vám překrásnými barvami. I bez krátkých dnů může kvést, ale obvykle ne tak oslnivě.
Postupné vybarvování listenů vánoční hvězdy ve skleníku.Autor: lorenza62 / Shutterstock.com
Rozmnožování vánoční hvězdy
Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek:
- Nejprve jej na hodinu ponořte do vlažné vody, aby se zastavil výron mléka.
- Poté řízek zapíchnete do vlhké směsi rašeliny a písku a překryjete fólií pro lepší mikroklima.