Pokud jahodník napadne houbové onemocnění zvané plíseň šedá, může zničit veškerou úrodu. Jak jahody před tímto tomuto nejnebezpečnějším onemocněním ochránit? A které odrůdy jsou vůči ní odolné?
„V loňském roce se nám nedařilo dopěstovat jahody. Než dozrály, zplesnivěly. Obávám se, že se to bude letos opakovat, proto prosím o radu, jak tomu předejít“ Harald Seidel, Hradec Králové
Plísen šedá na jahodníku
Příčinou je houbové onemocnění plíseň šedá, nejškodlivější onemocnění jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy. Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují. Ostatní napadené části rostlin se také zbarvují šedohnědě kvůli povlaku konidioforů a konidií.
plíseň šedáAutor: Archiv ireceptar.cz
Životní cyklus houby a příhodné podmínky pro rozvoj choroby
- Choroba přezimuje myceliem nebo sklerociem na napadených pletivech.
- Na jaře se vytvářejí konidiofory s konidiemi, kterými se choroba dále šíří.
Předpokladem pro rozvoj choroby je ovlhčení listů nebo vysoká vzdušná vlhkost. Optimální je teplota 20–22 °C, ale jahodníky mohou být napadeny i při mnohem nižších teplotách.
Odolné a náchylné odrůdy
Mezi nejnáchylnější k plísni šedé patří odrůda Senga Sengana, nejodolnější jsou Korona, Elvira, Elsanta, Redgauntlet, Zefyr nebo Karmen.
Zdravé jahodníky nám darují sladkou úroduAutor: Archiv ireceptar.cz
Prevence a léčba
Abychom jahodníky ochránili:
- nepřehnojujeme je dusíkem
- porost dostatečně větráme
- zvolíme optimální polohu pozemku
- dodržujeme přiměřenou hustotu výsadby.
Poprvé rostliny ošetříme fungicidy v době, kdy vykvete 2–5 % jahodníků. Vhodnými přípravky jsou například Rovral Aquaflo nebo Teldor.