Podzimní zahradní romance s chryzantémou, listopadkou

Chryzantémy rozzáří zahradu v době, kdy už se většina květin uložila k odpočinku. A jsou dokonce jedlé a léčivé. Jak je pěstovat a přimět k bohatému kvetení?

Chryzantémy (Dendrathema) čítají vícero druhům a mnoho vyšlechtěných odrůd. Můžeme pěstovat chryzantémy až metr vysoké, ale také drobnější variety, dorůstající 30 cm. Květy jsou vyšlechtěny ve formě jednoduché i plné, v různých tvarech a velikostech a ve všech barvách a odstínech kromě pravé modré. Varieta chryzantémy určuje i to, zda bude vykvétat již koncem léta a začátkem podzimu, nebo opravdu až v samotném listopadu.

žluté chryzantémyžluté chryzantémyAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování chryzantém

  • Chryzantémám se daří na slunném a před větrem chráněném místě. Teplo na sklonku léta a podzimní sluneční paprsky je povzbuzují k bohatému a dlouhému kvetení.
  • Půdu potřebují neutrální nebo slabě zásaditou, humózní, může být i těžší. 
  • Řada odrůd určených pro pěstování na záhonech je proti mrazu relativně odolná (nepatří však mezi ně většina velkokvětých chryzantém), bez zimní ochrany se však neobejdou – ideální je vrstva chvojí, pod ním případně lehce nakupené listí či sláma. Chryzantémy pod peřinou necháváme až do konce dubna, neboť mladé výhonky jsou velmi citlivé na zrádné jarní přízemní mrazíky.
  • Další ochranu před mrazem jim poskytneme2601, pokud  rostliny přes zimu ponecháme celé a staré stonky sestřihneme až na jaře – i uschlé květiny mají svůj půvab.
  • Chryzantémy jsou velmi vděčnými květinami k řezu, s dlouho trvanlivostí.

Správná péče přináší bohatství květů

Pokud si přejeme bohaté květy, vyplatí se rostlinám věnovat dostatek péče.

chryzantemychryzantemyAutor: Archiv ireceptar.cz

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    U velkokvětých odrůd, jejichž květní úbory mohou dosáhnout až 20cm, dosáhneme největších květů, pokud opatrně odstraníme postranní poupata a ponecháme na každém vrcholovém výhonu pouze jediné.

    Zaléváme je pouze ke kořenům, aniž bychom smočili listy, a vystříháme se přemokření.

  • Postranní výhony vylamujeme.
  • V červenci  rostliny přihnojujeme hnojivy bohatými na dusík, aby vytvořily mohutné a košaté trsy. 

Listopadky mnoha tváří

Půvabné jsou takzvané koreánky, chryzantémy s jednoduchými květy. Ve Šlapanicích vyšlechtili odrůdy s hezkými ženskými jmény – fialovou Magdu, bílou Marii, červenou Elišku či oranžovou Vladěnku.

Kulovité a plné květy mají například variety Fairie, jež je tmavě růžová, zvláště velké květy má  bílá Adeline

Mezi variety s obrovskými květy patří například meruňkově zbarvená, plnokvětá Bronze Mayford Perfection, která dorůstá až výše jednoho metru. Je nádherná, avšak poměrně choulostivá.

chryzantemychryzantemyAutor: Archiv ireceptar.cz

Barevné květy i listy

Půvab listopadek mohou podtrhnout i listy. Například Chryzantéma ze skupiny Rubellum, varieta Emperor of China, má stříbřitě růžové květy se zvlněnými korunními lístky a karmínovým nádechem uprostřed květu, a rovněž karmínově zatónované listy, které se vybarvují nejsytěji právě v při vrcholu kvetení.

Odkud pocházejí?

Domovina chryzantém je Čína a Japonsko – již zde byly pro svou krásu s oblibou pěstovány. Postupně se rozšířily i dále a nyní se chryzantémy pěstují doslova po celém světě. 

V Číně byla chryzantéma velmi ceněna a pokládána za symbol věčného života, v Japonsku považována za květinu hodnou císaře. Její motivy často zdobí tradiční čínský porcelán i textilie, staré japonské obrazy.

Podle staré čínské legendy se jeden císař doslechl o květině věčného mládí a rozhodl se ji získat. Měla růst na Dračím ostrově a utrhnout ji mohlo pouze dítě – když tedy dětská výprava s císařem dorazila na Dračí ostrov,  nalezli tu krásnou zlatou chryzantému.

chryzantémychryzantémyAutor: Archiv ireceptar.cz

Podzimní čaj z chryzantémy

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Ze semen si můžeme vypěstovat i takzvané jedlé chryzantémy, asijské speciality, která slouží jako zdravá zelenina na saláty se specifickou, větrově kořenitou chutí.

Chryzantémy byly ve staré Číně ceněny nejen pro svou krásu, ale používány i jako léčivé rostliny – květy, listy i kořeny sloužily k přípravě nálevů a odvarů upevňujících zdraví. Užívaly se především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Nálev z listů chryzantém, do kterého se přidávají i kvítky, je velmi osvěžující.

Laisser un commentaire