Pohledná letnička lichořeřišnice vám pomůže při zánětu: stačí ji přidat do salátu

Lichořeřišnice jsou zářivě kvetoucí, nenáročné letničky, které můžete nejen obdivovat, ale i ochutnávat. Štiplavé květy a listy se hodí do salátů i uleví při nemoci.

Možná ji doma už pěstujete, je to atraktivní a oblíbená letnička. A protože klíčí rychle, ještě teď ji můžete zasít a na podzim vykvete. Na výběr jsou nízké i popínavé odrůdy, květy jsou žluté, oranžové nebo červené. Je nenáročná, ale když ji zavlažíte a pohnojíte, poroste a pokvete lépe.

Účinná přírodní pomoc při zánětu močových cest

Lichořeřišnice jsou prvotřídní přírodní medicínou při zánětu močových cest, které díky obsahu sirných sloučenin dezinfikují. V močových cestách začnou působit dvě až tři hodiny po požití lichořeřišnice, maxima dosáhnou mezi čtvrtou až desátou hodinou a zcela se vytratí po dvaceti hodinách.

Květy lichořeřišnice ozdobí salát (zde spolu s květy brutnáku)Květy lichořeřišnice ozdobí salát (zde spolu s květy brutnáku)Autor: Archiv ireceptar.cz

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Lichořeřišnice větší (Tropaelum majus) má pozoruhodné antibiotické působení. Pro léčebné účely se pěstují především kultivary s jednoduchými květy, nežli ty s plnými.

    Nejúčinnější je čerstvá šťáva z rostliny, která se užívá v dávkách 30g třikrát denně.

  • Z čerstvé rostliny můžete připravit i salát a užívat jej podle chuti, v případě akutních potíží dávkovat po 50g denně. 
  • Jemněji chutnající květy ozdobí saláty i další pokrmy a zvýší jejich blahodárné účinky pro tělo.

Listy i poupata lichořeřišnice obsahují mnoho vitaminu C a dalších zdraví prospěšných látek. Díky nim lichořeřišnice pomáhá i při nachlazení, srdeční nedostatečnosti, k léčení infikovaných ran.

Pnooucí lichořeřišnice ozdobí zeď, stačí jí lehká opora z proutkůPnooucí lichořeřišnice ozdobí zeď, stačí jí lehká opora z proutkůAutor: Archiv ireceptar.cz

Tajemství účinku

Glykosid glukotropeolin se za působení enzymu myrosinu štěpí na silici s vysokým obsahem isothiokyanátu benzylnatého a síranu draselného. Tyto látky se spolu s dalšími vylučují močí a potírají stafylokoky, streptokoky, escherichie coli,  salmonely i další druhy bakterií. Baktericidní látky jsou obsaženy v nati, květech i semenech.

Tinktura proti vypadávání vlasů

Odnepaměti se lichořeřišnice používají i při vypadávání vlasů. Pravidelné užívání působí blahodárně na pokožku hlavy a růst vlasů – a to při užití vnitřním i vnějším.

lichořeřišnice větší (Tropaelum majus)lichořeřišnice větší (Tropaelum majus)Autor: Archiv ireceptar.cz

  1. Smícháme hrst lichořeřišnice (květů, listů, semen), 5 listů kopřivy a 2 listy zimostrázu, jemně posekáme.
  2. Směs vsypeme do lahvičky a zalijeme ji půl litrem čisté vodky.
  3. Na teplém místě necháme vylouhovat asi 14 dní.
  4. Pak výluh scedíme, vlijeme do lahvičky a uzavřeme. Na chladném tmavém místě (v chladničce) vydrží asi půl roku.

Aplikace je snadná. Po umytí hlavy lehce vetřeme asi čajovou lžičku výluhu k vlasovým kořínkům

Laisser un commentaire