Vypěstovat si vlastní sadbu zeleniny i okrasných rostlin ze semen se vzhledem k nízkým nákladům i širšímu výběru druhů a odrůd vyplatí. Jak postupovat?
Vypěstovat si vlastní sazenice pro výsadby do nevytápěného skleníku, venkovního pařeniště či pro časnou jarní výsadbu na venkovní záhony je možné v běžných bytových podmínkách. Rostliny pěstovaní pak na zahradě i balkoně získají náskok. Sáčky s osivy zkontrolujeme – správě uskladněná semena vydrží kvalitní po dlouhá léta – a chybějící osivo včas dokoupíme. A můžeme začít.
Základem úspěchu při předpěstování sadby zeleniny nebo balkonových květin je použití kvalitní zeminy a udržování její správné teploty po celou dobu pěstování. Stejně důležité je zajistit rostlinkám dostatek světla a přiměřenou vzdušnou vlhkost.
Určitě oceníme třeba pokojové skleníčky, pařeniště, misky s průhledným krytem nebo jiffy, v nichž výborně zakoření i rostlinné řízky. Doslova na okenním parapetu pak levně vypěstujeme zdravou sadbu paprik, rajčat, listové zeleniny, okurek nebo okrasných květin.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Správný výběr substrátu
- Vhodnou zeminou pro předpěstování sadby je substrát pro výsevy, který je vzdušný, propustný a přiměřeně chudý na živiny – při klíčení a v počátečních stadiích růstu je jejich přebytek naškodu.
- Na řízkování pak slouží speciální substrát pro řízkování, ale řízky můžeme přepichovat i do zmíněného substrátu výsevového. Vysévat i řízkovat lze také do perlitu.
Zeminu pro předpěstování si můžeme připravit i sami – kvalitní zeminu smícháme s rašelinou a pískem, dobré je přidat i malé množství perlitu. Perlit nahradí rašelinu zahradníkům, kteří ji z ekologických důvodů nepoužívají. Pokud substrát propaříme, předejdeme výskytu chorob. Výsevy mohou být někdy napadány houbami způsobujícími padání klíčících rostlin, nebo se mohou objevit různé druhy plísní.
video
Sadbovací tablety a kostky jsou komfortní
Pro sadbování a řízkování rostlin jsou také určeny sadbovací tablety či válečky jiffy, které lze koupit v hobbymarketech nebo v semenářstvích. Do tablety jednoduše vložíme semínko a tabletu položíme do vody, kde nabobtná.
Výhodou je, že jiffy skvěle drží nasátou vodu a stojí samy o sobě. Rostliny si v nich tvoří bohatý kořenový bal, s nímž je zasadíme rovnou na stanoviště bez přerušení růstu. V nabobtnalých tabletách dobře drží vzduch, protože jsou vyrobeny ze sphagnové rašeliny. Rašeliník ve svých buňkách udrží velké množství vody (někdy i dvacetinásobek suché hmotnosti). Další možnost představují například kostky Grodan z čedičové vaty rockwool, která se také vyznačuje výbornou absorpční schopností.
Nevýhodou sadbovacích kostek a jiffů je vyšší cena, nežli pěstování ve volném substrátu nebo přímo perlitu, který lze použít i opakovaně.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Stanoviště pro sadbu: dostatek světla a vzduchu
Nejlepší stanoviště pro předpěstování sadby je světlé místo s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Vlhkost vzduchu měříme hygrometrem – rozhodující je relativní vlhkost vzduchu, která v procentech udává, kolik vody vzduch obsahuje v poměru k úplnému nasycení. Pro sadbu by měla relativní vlhkost dosahovat přibližně 50 %. Zvyšovat ji lze rosením a pomocí odpařovačů. Potřebnou vlhkost snáze zajistíme rostlinám ve sklenících, v pařeništích a v krytých nádobách.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud by bylo u okna příliš chladno, je vhodné vložit mezi polystyrenovou desku a nádobu se sadbou vyhřívací podložku – teplo bude prostupovat rostliny odspodu.
Světlo v bytech omezuje několik faktorů – velikost okna a to, zda je kryto záclonou nebo žaluzií, dále poloha bytu a roční období. Dá se říci, že přímo u nezakrytého okna mají rostliny plnou světelnou intenzitu, se vzdáleností od okna pak světelná intenzita klesá a již ve vzdálenosti 1,5 metru klesá množství světla na 50 %.
Pokojové miniskleníky
Péči o sadbu usnadní interiérové skleníčky a pařeniště. Jsou složené z misky a průhledného krytu a jsou za pár stovek k dostání v hobbymarketech, semenářstvích nebo v internetových obchodech.
S miniskleníky vyrobenými z pevného plastu se lépe manipuluje. Průhledná horní část je obvykle vybavena ventilačními škvírami, které lze zvětšovat a zmenšovat, aby bylo dosaženo optimální vlhkosti.
Ti, kteří mají hlouběji do kapsy, mohou zvolit miniskleníky z měkkého plastu, které jsou velmi levné. Prodávají se v různých rozměrech, takže každý zahrádkář určitě najde optimální variantu. Do miniskleníku můžeme také umístit sadbovací jiffy, což zjednoduší další operace spojené s přesazováním.
K dostání jsou také sadbovače se samostatným vytápěním.