Aby se kaktusy ve zdraví dočkaly jara a odměnily vás krásnými květy, potřebují v zimě období klidu, chlad a sucho. Jaké místo nejlépe vybrat? Najde se v každém domě, v bytech je to někdy složitější. Naštěstí i v rodině kaktusů existují výjimky, které můžete pěstovat celoročně při pokojové teplotě.
Kaktusy procházejí během roku vegetačním a klidovým obdobím. Ve své domovině rostou v době, kdy mají zajištěn dostatek vláhy. V suchých částech roku naopak upadají do stavu klidu. Zpomalují své životní pochody na minimum, aby přežily třeba i mnohaměsíční období bez srážek. Díky tomuto uzpůsobení, a také úxtyhodným zásobám vody v dužnatém těle, přežijí po dobu několik a měsíců podmínky, které by jiné rostlin ynevydržely ani pár dní.
kaktusy mammillariaAutor: Archiv ireceptar.cz
Krátké zimní dny a období sucha
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro většinu druhů je nezbytné přezimování v naprostém suchu při teplotách mezi 5 až 15˚C. V teple zimujeme pouze malé semenáčky.
V tuzemských pěstitelských podmínkách připadá vegetační období většinou na jarní, letní a podzimní měsíce a období klidu na zimu, kdy je málo světla. Při vysoké teplotě by kaktusům nedostatek světla škodil. Dochází k vyblednutí, vytahování rostlin a nevratným růstovým deformacím. Když ale díky chladu zpomalí svoje životní procesy a zastaví růst, kvůli krátkým a podmračeným dnům nestrádají.
Doba klidu je také důležitá k založení poupat a následnému nakvétání na začátku vegetace.
Abstinence kaktusům v zimě svědčí
Pozor na to, že za dlouhodobě nízkých teplot může i mírně vlhký substrát rostliny poměrně rychle zahubit. Zazimované kaktusy proto vůbec nezaléváme. Sucho jim z výše uvedených důvodů vůbec nevadí, naopak je chrání před hnilobou.
Nejvhodnější prostory k zimování
Vhodná místa k zimování lze najít téměř v každém domě a dokonce i v bytě:
- zasklené balkony a terasy
- chladné zimní zahrady
- haly či chodby
- meziokenní prostory, ve kterých nemrzne
- suchý, chladný a temný sklep
Kaktusy v době zimování sice vyžadují minimální péči, ale je vhodné rostliny alespoň jednou za týden prohlédnout.
- Objevíme-li na rostlině začínající hnilobu, ihned napadenou část odřízneme až na zdravou tkáň, ránu zasypeme práškem z dřevěného uhlí a necháme v teple zaschnout.
- Poté počkáme na vytvoření prvních kořínků a zasadíme.
- Rostliny můžeme také zachránit roubováním.
Zygocactus- pěstujeme je v teplotách kolem 20 až 25˚C, substrát udržujeme mírně vlhký.Autor: Archiv ireceptar.cz
Některé druhy kaktusů lze zimovat v teplém pokoji
Pokud nemáme vhodné podmínky k přezimování kaktusů, neznamená to ještě, že se musíme jejich pěstování vzdát. Existují i druhy, které přímo vyžadují zimování při pokojových teplotách, tedy kolem 15 až 22˚C. Těmto kaktusům ani nedostatek světla v zimě nevadí.
- Z klasických kaktusů můžeme jmenovat třeba známé melokaktusy. Jsou to kulovité až sloupovité rostliny s cefáliem − vatovitým útvarem na temeni starších rostlin, z něhož vyrůstají květy. Zimujeme při teplotách kolem 20 ˚C a pravidelně zaléváme (asi 1x za tři týdny).
- Podobné jsou i rostliny z rodu Discocactus, rovněž s cefáliem. Tyto kaktusy zimujeme v teplotách nad 15 ˚C.
- Mnoho teplomilných druhů najdeme mezi epifytními kaktusy. Tyto rostliny v zimě v pokojových podmínkách nejen dobře rostou, ale i kvetou. Jsou to zástupci rodu Rhipsalis či známé vánoční kaktusy – rod Zygocactus. Pěstujeme je v teplotách kolem 20 až 25˚C, substrát udržujeme mírně vlhký.
Příprava na jaro
Během ledna a února nastává vhodná doba pro výsevy kaktusů. Již před jarem se můžeme dočkat malých semenáčků. Jak vidno, ani v zimě není nutné si o kaktusech jenom číst a prohlížet si jejich květy pouze v knihách…