Odborníka na vinařství Pavla Vajčnera ze Znovínu Znojmo jsme se zeptali: Letošní zima byla jednou z nejteplejších za poslední dobu. Je to pro révu vinnou dobře, nebo není?
Pro vinaře je teplá zima dobrá i špatná zpráva. Pohled na průběh zimy z hlediska teplot je pro vinaře samozřejmě vždy velmi důležitý, neboť škody na révě způsobené zimními mrazy někdy nelze napravit nejen v následujícím roce, ale ani v následujících několika letech. Pozitivní proto určitě je, že réva přes zimu nezmrzla. Těch několik dnů, kdy se teplota dostala k –10 °C, neublížilo dřevu ani normálně vyvinutým pupenům. Ovšem druhý pohled na průběh letošní zimy – z hlediska přezimování chorob a škůdců a množství vláhy – ovšem už tolik optimismu neskýtá. Oba tyto aspekty jsou totiž nepříznivé.
Po teplé timě bude réva rašit dříveAutor: Archiv ireceptar.cz
Nevymrzla réva, ale ani padlí
Padlí révové (oidium), zvláště nebezpečná houbová choroba, pravděpodobně přezimovalo velmi dobře, jeho podhoubí vymrzá až při teplotách –15 °C a nižších – a tolik letos nebylo. Mimochodem loni oidium snížilo celkový výnos hroznů na Moravě o 10 %! Padlí přezimuje na starším dřevě, proto je potřeba začít letos s intenzivní ochranou proti této chorobě včas, tedy už před květem, a pak pokračovat po celou další vegetaci.
Mladé vinice potřebují vláhu
Nedostatek vláhy v zimě sice není tak významný pro starší výsadby s hlubokým zakořeněním, ale to jen za podmínky, že v létě dostane réva včas dostatek vody. Složitější to budou mít mladé výsadby a největší problémy budou mít zejména vinaři, kteří se chystají zjara vysazovat nový vinohrad. Zde je zálivka při výsadbě, ale i po výsadbě zásadní.
Mladé vinice potřebují na jaře závlahuAutor: Archiv ireceptar.cz
Réva vinná raší obvykle okolo 20. dubna. Pokud dosavadní teplé počasí potrvá a průměrné denní teploty vystoupí na 10 °C a více, bude asi rašit dříve. Pro kvalitu vína je to sice obecně dobře, o to vyšší je ale riziko škod, které by mohly napáchat případné květnové mrazíky. Faktem ovšem zůstává, že teplé zimy spojené s dřívějším rašením nejsou zas tak úplně neobvyklé – několik takových roků pamatujeme – a jaké to pak byly skvělé vinařské ročníky!