Psidium, jahodový stromek, je pokojová rostlina plodící skvělé ovoce

I v bytě můžete pěstovat rostliny, které jsou pěkné na pohled a zároveň dávají chutné a zdravé ovoce. Psidium, takzvaný jahodový stromek, získává velkou oblibu. Ochotně plodí lahodné, voňavé plody, které chutí připomínají jahody i hrušky.

Psidium (Psidium cattleianum, guajava) je stálezelený, rychle rostoucí keřík se sytě zelenými kožovitými listy.  Dnes je známo celkem asi sto padesát druhů psidia, jeho žlutoplodá forma se pěstuje hlavně v Kalifornii a na Floridě. Je to vytrvalý dekorativní keřík nebo nízký stromek, z jehož bílých květů rozvíjejících se na mladých výhoncích dozrávají kulovité purpurové či žluté plody, které jsou považovány za velmi kvalitní ovoce. Plody jsou výtečné čerstvé, v zahraničí jsou také běžně zpracovávány do džusů, želé, marmelád, kompotů, dětské výživy či sirupů. 

psidumpsidumAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokojové jahody

Dužnina vyzrálých plodů je bělavá či růžová, nakyslá, měkká, velmi lahodná a příjemně voní. Chutí se nejvíce blíží jahodám s hruškami, odtud také lidový název „jahodový keř“. Tvarem však plody připomínají nejvíce naše meruňky.

Nejvýznamnější z pěstovaných druhů je kvajáva (guajava), která má tropický charakter a její plody obsahují měkčí semena.

Druhým nejrozšířenějším druhem je původem subtropická katlejána (cattleianum), jejíž plody obsahují mnoho drobných tvrdých semen.

psidiumpsidiumAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

Psidium lze snadno pěstovat ve skleníku i obytných místnostech.
Rostlina kvete již druhým rokem. Zralé plody samy opadávají. Někdy dochází koncem léta k druhému kvetení a i tyto druhé plody ještě vyzrají.

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Psidium snáší dobře řez, kterým keřík tvarujeme a zároveň tím nutíme rostlinu k tvorbě plodonosných větviček.

     Aby rostliny dobře rostly a plodily, potřebují dostatek světla a v době růstu dostatek zálivky.

  • Na zimu rostlinu přemístíme do světlé temperované místnosti s teplotou 10-15 °C. Opad listů v zimním období je minimální. Pouze psidium kvajáva někdy shazuje všechny listy. 
  • Na jaře keříky přemístíme na slunné místo, spolehlivě a rychle pak obnoví růst.  Rostliny snášejí teploty až 40 °C.
  • Rostlina nemá žádné zvláštní nároky na zeminu. Nejlépe vyhovuje směs ze dvou dílů dobrého kompostu, jednoho dílu písku a jednoho dílu rašeliny.
  • V době vegetace je nutné rostliny přihnojovat univerzálním hnojivem.
  • Psidium přesazujeme postupně jednou za rok do větších nádob. Sazenice přesadíme stejně hluboko, jako byla rostlina v předešlé nádobě.

psidiumpsidiumAutor: Archiv ireceptar.cz

Osvěžující nápoj z plodů psidia

Potřebujeme

  • 6 plodů psiska
  • šťávu z lunetky
  • 1 celou limetku i s kůrou
  • 4 lžičky cukru
  • 0,5 l ledové vody
  • kostky ledu

Jak na to

  1. Z plodů odstraníme kalich a rozpůlíme je, dřeň vybereme a rozmixujeme ji v polovině vody s limetkovou šťávou bez pecek a s cukrem.
  2. Koktejl nalijeme přes sítko do vysokých pohárů, doplníme vodou, vložíme kostky ledu a ozdobíme kůrou z limetky.

Laisser un commentaire