I odolné rostliny, jako jsou například oleandry či sukulenty, zdobící v nádobách zápraží a terasy, bývají někdy napadány škůdci a chorobami. Jak si poradit s červci, puklicemi a černí?
Bílá vatička na stoncích
Červci jsou odolní škůdci usazení většinou po několika v úžlabí listů, stonků a na kořenech. Některé druhy vypadají jako bílá vatička. To je však pouze obal, který je chrání a teprve uvnitř této vatičky je ukryt několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich. Podobně jako puklice i červci vysávají rostlinné šťávy a také produkují medovici. Červci na rozdíl od puklic nezůstávají trvale přisáti na jednom místě, volně se pohybují po celé rostlině a často přelézají i na sousední rostliny.
červci na opunciiAutor: Archiv ireceptar.cz
Miniaturní pokličky
Červci pokojoví zvaní puklice jsou tvorové asi 3 mm velcí, hnědé barvy a připomínají „pokličky“. Bývají přisáté na větvích i listech, kde vysávají rostlinné šťávy a vylučují lep – tzv. medovici. Dospělé puklice jsou většinou celý život přisáté na jednom místě, vysávají rostlinu a pod svůj „krunýř“ kladou vajíčka. Larvy se po vylíhnutí rozlezou po celé rostlině a najdou si vhodné místo, kde se natrvalo usadí. V případě přemnožení nebo z jiného vážného popudu jsou však i dospělci schopni pohybu na větší vzdálenost a mohou napadnout další rostliny v okolí.
Jak rostliny chránit?
- Uvedené škůdce, pokud je včas odhalíme, můžeme zničit mechanicky otřením napadených částí rostlin.
- Při přemnožení jsou účinnější chemické prostředky (do roztoku přidáme několik kapek smáčedla) a postřikem ošetříme i spodní stranu listů. Při velkém přemnožení se červci i puklice usazují i na kořenech a zamoří celý substrát. V takovém případě prolijeme chemickým postřikem i zeminu, případně kořeny i květináč důkladně omyjeme a rostlinu přesadíme do zcela nového substrátu.
- Proti savým škůdcům lze použít i zdravotně zcela nezávadné postřiky na bázi olejů, které jim zalepí dýchací otvory. Na odolné škůdce typu puklic a červců je nutné je aplikovat opakovaně a dokonale ošetřit celou rostlinu.
detail puklice na spodní straně listuAutor: Archiv ireceptar.cz
Houbová čerň na listech
Na medovici vylučované uvedenými škůdci se mohou (hlavně ve vlhčím prostředí) objevit houbové choroby – tzv. černě. Jednak nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryjí–li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin. Základem boje proti černi je likvidace škůdců produkujících medovici a důkladné omytí napadených listů.
Foto: shutterstorck.com, wikipedia.org (Whitney Cranshaw, Richard Lydekker)