Půvabný mini granátovník kvete a plodí v pokoji, na balkóně i na zahradě

Zářivě kvete od května do září a možná vás překvapí i plody – granátovými jablíčky. Můžete ho pěstovat v nádobě jako pohledný stromek, keřík nebo dokonce bonsaj.

Granátovník je opadavý keř nebo strom, který dorůstá do výšky až 5 m. Jeho domovinou je teplá západní Indie, ale s trochou péče se mu bude dařit i u nás. U nás se granátovník nedá pěstovat celoročně venku, patří však mezi oblíbené pokojové a přenosné rostliny.

zakrslý granátovník tvarujeme řezemzakrslý granátovník tvarujeme řezemAutor: Archiv ireceptar.cz

Zakrslý kultivar ideální do květináče

Mezi nejoblíbenější patří Punica granatum var. Nana. Tento zakrslý kultivar lze velmi dobře tvarovat a pěstovat i jako bonsaj. Kvete oranžovočerveně. Na rostlině můžeme vidět květy v různých fázích vývoje, protože kvete od května až do září, plodí druhým až třetím rokem od vysazení. Asi dva centimetry velké plody (granátová jablíčka) dozrávají na přelomu září a října a jsou jedlé. Květy jsou sice samosprašné, ale většinou potřebují pomoci s opylením štětečkem.

Granátová jablka zrají na slunci

Pokud chceme, aby granátovník bohatě kvetl a měl dostatek plodů, musíme ho pokud možno celý rok pěstovat venku na slunci.

Jestliže se rozhodneme pro keřík, zaštipujeme hned od začátku mladé výhonky, aby byl hustý.

Při pěstování stromku zvolíme hlavní výhon a z něj odstraňujeme všechny boční výhony až do výšky budoucí korunky. Výhony v korunce zaštipujeme, aby byla hustější.

granátovníkgranátovníkAutor: Archiv ireceptar.cz

V době vegetace granátovník pravidelně zaléváme a také přihnojujeme, vděčný je i za občasné zvýšení vlhkosti mlžením.

    Na podzim rostlinu přeneseme do chladné místnosti s teplotami 6・10 °C a výrazně omezíme zálivku i světlo, protož jí opadají listy. Při celoročním pěstování v teplém pokoji zaléváme stále, listy neopadají. Díky zimnímu odpočinku ale rostlina lépe kvete a plodí.

Laisser un commentaire