Rané i pozdní odrůdy hrušní: Vybírejte hrušky skvělých chutí

Pro pěstování hrušní jsou u nás ideální podmínky. České hrušky byly kdysi vyhledávané v celé Evropě, nyní je jejich pěstování v útlumu. Obnovte slávu hrušní alespoň na své zahradě!

Hrušky v obchodech jsou většinou dovážené ze zahraničí a navíc drahé. Proto bychom si měli na zahrádce vysadit několik hrušní, jen tak získáme vlastní, lahodné a zdravé ovoce. Rozhlédneme se po blízkých školkách nebo v prodejnách stromků a zeptáme se na dobré odrůdy českých hrušek. Výběr je široký.

Čtvrtkmeny, zákrsky a kvetoucí palmety

Školkaři hrušně nabízejí jak v klasických vyšších kmíncích kolem jednoho metru, jimž říkáme čtvrtkmeny, tak v nízkých tvarech s kmínkem kolem 50 cm, které nazýváme zákrsky a které jsou vypěstované na slabě rostoucích podnožích (kdouloních, někdy s tzv. mezištěpením), takže nehrozí přerůstání do bujných tvarů. V některých prodejnách dokonce můžeme obdržet stromek již zakořeněný v nádobě, v tzv. kontejneru, a můžeme ho vysadit kdykoliv během celého vegetačního období, tedy od jara do podzimu; stromek je v částečném nebo i plném olistění.

vlastní, lahodné a zdravé hrušky vlastní, lahodné a zdravé hrušky Autor: Archiv ireceptar.cz

Z vysazených stromků v nízkém tvaru si můžeme vypěstovat třeba jarní bělostně kvetoucí stěnu v předzahrádce nebo vytvořit palmetu na osluněné straně domu. Aby byly hrušky dobré, potřebují slunce a teplo.

Z jakých odrůd můžeme vybírat?

Sortiment školek je bohatý a pro orientaci si některé odrůdy představíme.

Rané letní odrůdy hrušní

Nejraněji, již od poloviny července zrající je oranžově žíhaná Alice, po této odrůdě postupně dozrávají žlutá Alfa a červená Radana.

RadanaRadanaAutor: Archiv ireceptar.cz

Hrušky zrající na podzim

Pro pozdější sklizeň je ve školkách k dostání celá řada odrůd zrajících od září až do pozdního podzimu. Jsou to například voňavá Williamsova, žlutá sladká Morava, různě rzivá a velmi úrodná Konference nebo dlouhá léta oblíbená Boscova lahvice. Z nových odrůd je to Blanka s velkými žlutými plody, které mohou vážit 500 g i více. Rozhodnout se můžeme i pro červenoplodou, lahvicovitě protáhlou Karinu, která vydrží uskladněná ve sklepě déle než Konference. Další lákavou červenoplodou podzimní odrůdou je Elektra.

DicolorDicolorAutor: Archiv ireceptar.cz

Hrušky, které jsou nejlepší o Vánocích

Vánoční stůl může ozdobit hvězda mezi hruškami Dicolor, která se vyznačuje charakteristickou sladce aromatickou chutí dužniny, připomínající vánoční atmosféru vonících perníčků. Navíc se právě na vrcholu zimy při dobrých skladových podmínkách „převlékne“ z karmínové do rumělkově zářivé červeně. Stává se potom neodolatelnou krasavicí nejen vzhledem, ale i prvotřídní chutí a jemnou máslovitou konzistencí dužniny. Ve stejné době také dozrávají i navinulá, šťavnatá a barvou slupky nazelenalá Erika a jasně žlutá protáhlá Amfora, která má sladkou a pevnou dužninu.

Bohemica – násada plodů na hrušňovém semenáčiBohemica – násada plodů na hrušňovém semenáčiAutor: Archiv ireceptar.cz

Pozdní odrůdy, které dozrávají ve sklepě

Kdo si chce na hruškách pochutnat i po Vánocích, může si vybrat pozdní odrůdy, které konzumně dozrávají až od ledna.
Jsou to například načervenalá Astra s velmi dobrou sladkou dužninou nebo Nela, která je při dozrání až medově sladká a hrušeň je vhodná i pro vyšší polohy. Bohatý krátký plodonosný obrost je příznačný pro Decoras, která má navinulou dužninu a stromek se navíc hodí pro stěny. Do února i déle vydrží na skladě velmi úrodná, chuťově sladká Bohemica. Dlouhou trvanlivost má rovněž sladká lahvicovitě protáhlá Beta. Naopak navinulé plody má také velmi trvanlivá Petra. Roste mírně převisle a vyniká bohatou plodností. Škálu nejpozději zrajících odrůd uzavírá Luna se světle zelenými nažloutlými plody a nepravidelnou síťkovitou rzivostí. Při uložení v dobrém sklepě vydrží do předjaří a překvapuje jemnou, máslovitou konzistencí dužniny.

DecoraDecoraAutor: Archiv ireceptar.cz

Laisser un commentaire