Řebčík kostkovaný je podivuhodnou květinou s něžnou šachovnicí na okvětních plátcích. Řebčík královský je zase nepřehlédnutelný originál, dalo by se říci kvetoucí plastika. Oba dva druhy přitahují pohledy jako magnet. Dopřejte své zahradě královskou ozdobu…
Na vlhkých, stinnějších loukách a v lesích okolo Dunaje a Tisy se v dubnu a v květnu objevují půvabné zvonečky s pravidelnou šachovnicovou kresbou. Tento zázrak přírody je kolem pěti centimetrů velký, takže jej nelze přehlédnout, i když působí velmi něžně a křehce. Není divu, že si lidé všimli nevšední květiny již dávno a začali ji pěstovat a šlechtit i na svých zahradách. Dostala jméno řebčík kostkovaný (Fritilaria meleagis).
Kvítek jako šachovnice
Řebčík kostkovaný mívá růžové nebo fialové odstíny, na zahrádkách jsou z cibulek pěstovány i květiny bílé. Je zajímavé, jak si příroda dala záležet na pravidelné velikosti jednotlivých šachovnicových polí i na jejich barevném rozlišení.
Jak jej pěstovat?
Po vysazení do záhonu se cibulky dobře dělí a v místě je za několik let početná skupinka kvetoucích rostlinek.
- Potřebují dostatek vláhy a raději polostinné místo, snesou však i slunce.
- Pokud je přesazujeme, je nejlepší, když jdou „ze země do země“, aby nezaschly.
Vznešený příbuzný
Na zahradách je častější impozantní řebčík královský (Fritilaria imperialis). Je sž metr vysoký, s nepřehlédnutelnými, jedinečným způsobem v okolíku uspořádanými květy oranžové, červené či žluté barvy. Na rozdíl od kostkovaného příbuzného, pochází z ještě vzdálenějších končin, a to z Iránu. Přesto je v našich podmínkách naprosto odolný a překvapivě nenáročný.
řebčík královskýAutor: Archiv ireceptar.cz
Tip: Řebčík královský zvlášť vynikne ve společenství nižších cibulovin méně výrazných barev, jako jsou narcisy, tulipány světlých barev či hyacinty. Působivý je však i jako solitér ve skupince.
- Prospívá téměř v jakékoli půdě
- Velké cibule vysazujeme nejméně 20 cm hluboko, aby byly chráněné před poškozením. Nevadí jím to, naopak se samy časem zavrtají ještě hlouběji.
- Při přesazování pozor na to, že v zemi může zůstat urýpnutá část cibule. Poškození se však v zemi za dobrých podmínek zahojí.
- Z cibulí, které jsme v létě vysadili a přezimovaly, vyraší na jaře malé „královské korunky“ – první rok ovšem nekvetou.
- Starší, velké cibule se samy dělí.
řebčík královskýAutor: Archiv ireceptar.cz
O řebčíku se říká, že zápach z vysazené cibule odpuzuje hlodavce. Skutečná účinnost je bohužel sporná, i když řebčík opravdu příliš nevoní – to je také jeho jediná nevýhoda.
Pro Receptář Ivan Dvořák, Foto: Zdeněk Prchlík