Renesance tradičních českých střech. Vyznáte se v nich?

Opravujete střechu? Do módy se vrací tradiční materiály. Co zkusit třeba na střechu chaty či chalupy něco zajímavějšího než beton?

Nemusíte hned rekonstruovat pod bedlivým dohledem památkářů staré stavení, abyste propadli kouzlu jedné z klasických střešních krytin. Do módy se vracejí stovky let staré střechy. Některé prošly inovacemi, které z nich dělají regulérní adepty na korunu vašeho domu.

Šindel

šindel střecha krytinašindel střecha krytinaAutor: Archiv ireceptar.cz

Hodí se na roubenky a stavby, které chtějí splynout s původní zástavbou podhůří. V našich krajích se mu dostávalo velké pozornosti. Najdete ho ale i na honosných stavbách včetně zámků. Šindel totiž dovoluje zpracovat detail. Má malé rozměry (na šířku 8 až 15 cm a na délku ne více, než 60 cm), a tak se s ním skvěle tvoří nároží, úžlabí i hřebeny.  Své místo má na střechách i dnes. S ochranným nátěrem dokáže v nehostinných horských podmínkách překonat i betonovou konkurenci. Jen nesmí být majitelé líní každých 8 až 10 let nátěr obnovit. Šindel musí být ale štípaný. Pokud se rozhodnete pro řezanou variantu, počítejte s nižší životností, protože je narušena přirozená struktura dřeva, respektive jeho vlákna. Na trhu jsou i moderní plastové imitace. U těch nejlepších rozdíl ani nepoznáte.

Prejz

Inspiraci čerpá už ve starověku, konkrétně v Řecku.  Předchůdcem klasické červené pálené prejzové střechy je totiž tegulae, ploché „tašky“ se zvednutým okrajem, které překrýval zčásti takzvaný imbrex. Ten již notně připomíná naše české prejzy. I ty mají dva díly – spodní korýtko a vyklenuté kůrky. Prejz se hodí ideálně tam, kde již byl, tedy jen v rámci rekonstrukce historických staveb a střešních detailů, na které je vhodný. Na nové stavby ho plošně nejde doporučit. Je totiž náročný na údržbu, nemá zámky, a tak se musí mazat maltou. A na té se vyřádí rychle zub času. Lepší variantou je tak klasická bobrovka.

Bobrovky

Těžko hledat pro naši kotlinu typičtější střec

střechy krytina bobrovkystřechy krytina bobrovkyAutor: Archiv ireceptar.cz

hu, než je ta z bobrovek. Pokud zrovna hloubáte, zda je její název skutečně odvozen od vodního hlodavce, tak jste uhodili hřebíček na hlavičku. Tvarem totiž připomíná ocas bobra. Hmotnost jednoho kousku bobrovky bývá 1,75 kg.  Rozměr pak 380 x 175 x 15 mm, výsledná střecha je tedy pořádně těžká. Pokud se rozhodnete pro tuto krytinu, počítejte rovnou s nutností hydroizolace. Zamyslete se také, která konkrétní konstrukce je pro váš dům nejvhodnější – zda jednoduchá, korunová (vhodná na větší vzdálenosti latí), nebo šupinová, která využívá dvojitě kladených tašek.

Došky

Sláma, rákosí nebo orobinec (vytrvalá bažinná rostlina). Z těchto favoritů jste mohli (a výjimečně ještě můžete) spatřit tradiční střechu našich krajin. Na metr čtvereční je potřeba asi 15 snopků. Na pokrytí stodoly tak spotřebujete až 6000 snopků. U dobře zhotovených došků můžete počítat s životností kolem 40 let, v dobrých podmínkách a s dobrou péčí vydrží i 60. Došky u nás zatím patří na novostavbách spíše k raritě, ale i do Česka pomalu proniká trend, který je vrací zpět na výsluní. Pokud nad nimi uvažujete, nezapomeňte, že došková střecha musí mít větší sklon.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Břidlice

Je černá až šedivá a dobře se z ní dělají tenké desky. Břidlicové střechy se největší slávě těšily v druhé polovině 18. století, kontinuálně se ale používají až dodnes, a to hlavně na historizující stavby. Na těch najdeme stále kamennou střechu, typově novější obydlí ale využívají imitace v podobě cementovláknité šablony. Pravá břidlice má totiž několik nesporných nevýhod. Na prvním místě je její váha, na druhém nepříliš dobrá těsnost, vyžaduje proto hydroizolaci. Odvděčí se ale nedegradováním a skutečně dlouhou životností.

Plechová střecha

Plech si své místo našel historicky zejména tvarově složitějších střechách – například barokních báních. Nejčastější variantou byla měděná střecha, časem se přidala i pozinkovaná ocel, hliník a další. Dnes je populární titanzinek. Plechovou střechou se dá designově mnohé vylepšit, ale také mnohé zkazit. Obvykle platí přímá úměra, že s cenou roste i krása. K dostání jsou například šablony velikosti přibližně A3, které jsou lehce tvarovány jako taška. Plechová střecha je jednoduchá na provedení, ale výsledkem bývá fádní kus, nad kterým by každý architekt ohrnul nos. Tvůrci promyšlených a na pohled hezkých střech často sahají opět k mědi. Vyplatí se pro tvarově nároční projekty.

Laisser un commentaire