Na borovici se nám objevila podivná rez. Soused se na nás obořil, že je to rez vejmutovková a ta že mu zničí rybízy. Je to tak? Ptá se Antonín Palada z Votic
Soused má bohužel pravdu. Rez vejmutovková (Cronatium ribicola) je známá též jako rez rybízová nebo angreštová. Je to houbová choroba, jejíž původce potřebuje pro vývoj dvě hostitelské rostliny. Během vegetačního období letní spory houby skutečně šíří na rybíz a angrešt.
rez vejmutovková (Cronatium ribicola)Autor: Archiv ireceptar.cz
Dvoubytná rez bydlí u dvou hostitelů
- Letorosty borovice napadené rzí vejmutovkovou jsou vřetenovitě ztluštělé (podobně jako u rakoviny), na jaře se vyvíjejí žlutavé měchýřky, které praskají a uvolněné spory napadají rybíz a angrešt.
- Od července se na spodní straně listů rybízu a angreštu objevují ložiska spor této rzi. Tvoří se načervenale žluté, později rezavě hnědé skvrny s měchýřky obsahujícími spory. Silně napadené listy předčasně opadávají.
- Na podzim se tvoří zimní spory, které napadají letorosty borovic majících ve svazečku po pěti jehličkách (především borovice vejmutovka).
- Na borovici se rez vyvíjí jeden rok a po druhé zimě většinou znovu infikuje rybíz nebo angrešt.
Borovice s pěti jehlicemi ve svazku mohou přenášet rez na rybízAutor: Archiv ireceptar.cz
Prevence a léčba
Jako nejdůležitější ochrana je nutné zabránit sousedství rybízu, resp. angreštu a borovic s pěti jehličkami ve svazečku. Od jara je při silném napadení vhodné nasadit postřik vhodnými fungicidy. Lidové metody doporučují zasadit k rybízu a angreštu pelyněk, který prý zabrání přenosu houby.