Ságová palma: Lze ji vypěstovat od semínka?

« Sehnala jsem pecku ságové palmy, dala ji do květináče, ale již přes rok se nic neděje. Co udělat, abych rostlinu vypěstovala? » ptá se Irena Korychová z Mnichova Hradiště.

Dostala jste „tvrdý oříšek“. Já jsem před čtvrtstoletím dostal od známé semínka různých exotických rostlin z Havaje, tehdy nedostupných. Byly mezi nimi semínka trpasličího růžového banánovníku, strelície a makadamie. Banánovník i strelície mi vyrostly, dokonce i vykvetly, ale makadamie nikoliv. Její semena jsou asi 3 cm velké kulaté oříšky, kryté velmi tvrdou skořápkou. Tyto oříšky mně ani nevyklíčily, i když jsem postupoval podle návodu na pěstování. V něm se doporučovalo obrousit semena hrubým pilníkem, nebo je s citem naklepávat kladivem, dokud tvrdá vrchní slupka nepopraská. U vašeho semínka by se mělo postupovat obdobně.

Listy ságové palmy jsou velmi pohlednéListy ságové palmy jsou velmi pohlednéAutor: Archiv ireceptar.cz

Jedlá palma

Ságová palma je poměrně velká a tvoří jeden kmen. Nedosahuje sice velikosti kokosové palmy, ale přesto dorůstá až do výšky 15 m. Zpeřené listy má rovněž obrovské, až 6 m dlouhé. Domovem těchto palem je Nová Guinea a Moluky. Teplota a vlhkost je v těchto oblastech vysoká a tak se tyto palmy mimo tropy skoro nepěstují, a to ani ve sklenících.

Po dosažení dospělosti, v době, kdy rostliny začínají kvést, domorodci ságové palmy kácejí a z kmene vybírají jemnou bílou dřeň, kterou proplachují vodou a posléze suší. Tak získávají tzv. ságo, potravinu bohatou na škrob, která je surovinou pro přípravu nejrůznějších pokrmů.

V Thajsku se ze sága připravují dezertyV Thajsku se ze sága připravují dezertyAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

Tvrdá semena ságové palmy mohou ležet v půdě i mnoho let, než se probudí k životu a začnou klíčit. Proto není zatím důvod semeno vyhazovat. Asi by bylo vhodnější semeno uložit do vlhkého písku než do substrátu, ve kterém je mohou napadnout různé půdní choroby. Probuzení semene může také uspíšit mechanické poškození jeho povrchu. Nádobu se semenem je třeba udržovat trvale v teple a vlhku. V domovině jsou semena často krátkodobě zaplavována vodou, což můžeme dělat i doma. Také teplota může šplhat až ke 40 °C – nádobu tedy můžete vystavit přímému slunečnímu svitu. I při dodržení všech těchto postupů však může trvat dlouho, než se semeno probudí, a také se nemusí probudit nikdy.

Pokud však semeno vyklíčí a rostlina začne růst, pěstujte ji jako ostatní teplomilné palmy.

samčí květ ságové palmysamčí květ ságové palmyAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Zasaďte ji tedy do propustného humózního substrátu, do kterého přidejte písek.
  • Všem palmám vyhovuje užší a vyšší květináč, protože tyto rostliny mají silný hlavní kořen, který roste kolmo dolů.
  • Kořenový bal nesmíte nechat proschnout (projevuje se hnědnutím špiček listů). Rostlinám však nesvědčí ani trvalé zamokření.
  • Velmi jim vyhovuje časté rosení listů, čímž zvýšíte vzdušnou vlhkost v bytě.
  • Palmy musí být umístěny na světlém místě, ale ne na poledním slunci.
  • Kritickým obdobím je zima, kdy je málo světla a chladno, palmy se vyčerpávají a chřadnou. Život vaší palmy může prodloužit přisvětlování speciální lampou pro rostliny.
  • Škůdci se na palmách vyskytují jen zřídka a choroby jsou většinou způsobeny špatnými pěstebními podmínkami.

Palmy pěstované v nádobách rostou pomalu a nikdy nedorostou do plné velikosti. Kromě toho se však ságová palma k dlouhodobému pěstování nehodí a po určité době zahyne. Vyhlídky to sice nejsou radostné, ale pokud by se vám rostlinu podařilo vypěstovat, byl by to úspěch, kterým se málokdo může pochlubit. A to jistě za pokus stojí.

Laisser un commentaire