Šalvěj, okrasnou i užitečnou bylinku, lze snadno množit řízkováním. Nejlepší čas pro množení je do poloviny června, řízkovat lze i krásné pestrolisté kultivary.
Šalvěj lékařská by neměla chybět v žádné bylinkové zahrádce, neztratí se ani na záhoně mezi trvalkami. Dobře roste v nádobách a truhlících, takže ji můžeme pěstovat také na balkonu i na terase. Odběr bylinných řízků je snadnou a spolehlivou cestou k tomu, jak si tuto atraktivní, ale poměrně krátkověkou trvalku namnožit do zásoby.
Snadné množení šalvěje řízkováním
Nejvhodnější čas pro řízkování šalvěje je od konce března do poloviny června.
Budeme potřebovat:
- kvalitní pěstební substrát
- perlit
- starý novinový papír
- plastový květináč
- ostré nůžky a nůž
- pikýrovací kolík
- konev s kropítkem
- plastovou množárnu
Zahradnický substrát promísíme s perlitemAutor: Archiv ireceptar.cz
1. Nejprve si připravíme pěstební médium. Zahradnický substrát promísíme s perlitem, přičemž by měla tato vylehčující složka tvořit 30 až 40 % z celku (můžeme použít i již hotový lehký substrát pro množení a řízkování). Upravenou zeminou vyplníme plastový květináč, jehož dno vyložíme novinovým papírem.
Ze zdravé mateřské rostliny odebereme několik silných výhonů Autor: Archiv ireceptar.cz
2. Ze zdravé mateřské rostliny odebereme několik silných výhonů o délce asi 10 cm. Optimální dobou k odběru je brzké ráno, kdy rostlina obsahuje nejvíce vlhkosti. To zaručuje největší šance na úspěch při zakořeňování.
Čistým ostrým nožem je seřízneme těsně pod druhým párem dospělých listůAutor: Archiv ireceptar.cz
3. Na vhodné podložce výhony upravíme. Čistým ostrým nožem je seřízneme těsně pod druhým párem dospělých listů, pod tzv. uzlinou. Právě v tomto místě se totiž soustřeďuje nejvíce spících kořenových oček. Spodní listy odtrhneme, aby zůstal řízek jen s jedním dobře vyvinutým listovým párem.
Listový pár vsuneme do předem vyhloubené jamkyAutor: Archiv ireceptar.cz
4. Řízek uchopíme, dáváme přitom pozor, abychom stonek nijak nepoškodili, a až po listový pár ho vsuneme do jamky předem vyhloubené pikýrovacím kolíkem nebo tužkou.
Důkladně zavlažímeAutor: Archiv ireceptar.cz
5. Řízkovance (do květináče o průměru 12 cm se jich pohodlně vejde asi šest) důkladně zavlažíme.
květináč vložíme do plastové množárnyAutor: Archiv ireceptar.cz
6. Nakonec květináč vložíme do plastové množárny, eventuálně jej postavíme do misky a přes květináč přetáhneme igelitový sáček. Rostlinky umístíme na světlý, nikoliv osluněný parapet. Pravidelně je větráme. Přibližně za měsíc rostlinky rozsadíme do samostatných květináčků, kde zesílí a vytvoří silný kořenový bal. K výsadbě do volné půdy jsou připravené následující jaro.
Šalvěj krásná i voňavá
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je polokeřovitá, vzpřímeně rostoucí, mrazuvzdorná stálezelená trvalka. Patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Je jednou z asi 900 druhů, které rod Salvia zahrnuje. Měří 60-80 cm na výšku a do 100 cm na šířku.
Vyšlechtěno z ní bylo několik desítek odrůd, například tříbarevná ‘Tricolor’, panašovaná ‘Icterina’, purpurová ‘Purpurascens’ nebo bělokvětý kultivar ‘Alba’.
Plstnaté listy šalvěje lékařské používáme čerstvé, nebo je sušíme. Hodí se k přípravě čajů nebo na zpestření pokrmů, zejména pak těstovin, masa a nádivek.
Fialovomodré pyskaté květy rozkvétají v klasech od května do července. Jsou magnetem pro motýly, včely a čmeláky.
Pěstování šalvěje
Pestrolisté kultivary šalvěje jsou velmi ozdobnéAutor: Archiv ireceptar.cz
- Jako jižanská rostlina vyžaduje slunečné, výhřevné stanoviště s kyprou, spíše sušší a dokonale drenážovanou zeminou. V polostínu roste slabě, v zamokřené jílovité půdě skomírá.
- Šalvěj se nedožívá vysokého věku, na zahradě vydrží tři až pět let. Poté zachází anebo příliš zdřevnatí. V dobré kondici rostlinu udržíme o něco déle, když ji hned po odkvětu sestříháme. Podobně jako u levandule ale nezasahujeme do starého dřeva, ze kterého obrůstá velice špatně anebo vůbec.
- Umělá hnojiva nepoužíváme. Rostlinám prospívá jarní dávka proleželého kompostu.
- Při pravidelném sběru lístků dbáme na to, aby rostlina měla dostatek času vytvořit před zimou nové výhony, jinak je náchylná ke zmrznutí.