Šater, nevěstin závoj: Jak pěstovat a množit letničky i trvalky s něžnými kvítky?

Vysoké vytrvalé druhy šaterů nechyběly na zahrádkách našich babiček, nízké kompaktní šatery jsou hitem posledních let a hodí se i do nádob.

Šater neboli nevěstin závoj dostal jméno podle podobnosti droboučkých bílých kvítků s krajkovím svatebního závoje. Hezký je také lidový název používaný například v Anglii – Baby’s Breath (dech děťátka). Latinský název pak vznikl ze dvou řeckých slov gypsos (vápno) a phile (přítelkyně). Rostlina totiž preferuje zásaditou reakci a v přírodě ji nejčastěji najdeme na vápenitém podloží.

Gypsophyla muralisGypsophyla muralisAutor: Archiv ireceptar.cz

Nevěstin závoj patří do čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae), stejně jako například karafiáty, je doma ve Střední a Malé Asii a v jižní části Středomoří, kde se vyskytuje až v osmdesáti druzích. Nejčastěji se setkáme s trvalkami, jen několik druhů je jednoletých. 

Pěstování šateru

  • Šatery dokáží nepřetržitě nakvétat od června do srpna, ale aby se rostlina příliš nevysilovala, odkvetlé květy odstříháváme.
  • Vybereme plně osluněné stanoviště
  • Šater vysadíme ho do propustné půdy s přídavkem vápna.
  • Nižší druhy dobře snášejí i letní sucho, vyšším druhům prospěje zálivka, například šateru latnatému (Gypsophila paniculata).
  • Při pěstování v nádobě však dlouhodobé sucho neprospívá nízkým druhům, v zimě naopak dáváme pozor na přílišnou vlhkost, která šaterům škodí; mohou jim uhnívat kořeny.
  • Rostliny nikdy nepřikrýváme listím, raději použijeme chvojí.

Gypsophyla elegansGypsophyla elegansAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud půda není dobře propustná, vytvoříme před výsadbou drenáž. Postačí vykopat jámu 65 cm hlubokou a 60 cm širokou a celé dno do výšky dvaceti centimetrů vysypat štěrkem. Poté jámu vyplníme zemí smíchanou s kvalitním kompostem a pískem a nakonec vysadíme rostliny.

Množení šaterů

Šatery nejčastěji množíme semeny.

Letničky vyséváme v březnu do truhlíků za oknem nebo do skleníku, semena pouze jemně zaprášíme slaboučkou vrstvou zeminy, nebo je ani zasypávat nemusíme. Klíčí po čtrnácti dnech. Vysévat však můžeme i v dubnu přímo na stanoviště a po vzejití rostlinky vyjednotíme.

Vytrvalé druhy stejným způsobem vyséváme od dubna do června. Předpěstované letničky i trvalky můžeme zakoupit v zahradnické prodejně. Vytrvalý šater latnatý se množí také vegetativně kořenovými oddělky. Kořeny s narašenými očky lze na podzim koupit, prodávají se v sáčcích s rašelinou.

Petrorhagia saxifraga RosettePetrorhagia saxifraga RosetteAutor: Archiv ireceptar.cz

Nevěstin závoj ve váze

Šater latnatý je velmi cennou květinou k řezu, protože ve váze vydrží velmi dlouho. Krásně doplní výraznější květy, nejhezčí je s růžemi nebo gerberami. Květní stvoly také můžeme sušit, sklízíme je, když nakvétají.

Oblíbené druhy

K pěstovaným vytrvalým druhům patří šater latnatý, který je vysoký 60–100 cm, má jednoduché bílé květy a roste jako košatý a bohatě rozvětvený trs. Zajímavými kultivary jsou také Bristol Fairy s plnými květy, nebo Flamingo s plnými narůžovělými kvítky.

K nižším druhům řadíme šater plazivý, který dorůstá do výšky 15 cm a šater himálajský, který je vysoký jen 5–7 cm. Oba druhy jsou velmi vhodné do skalek.

Šater latnatý je velmi cennou květinou k řezuŠater latnatý je velmi cennou květinou k řezuAutor: Archiv ireceptar.cz

Jako letnička se pěstuje šater zední, který je nizoučký, obsypaný růžovými kvítky. Spoustu parády nadělá na balkonu, kde jej můžeme kombinovat s ostatními nízkými rostlinami, ideálními společníky budou třeba všelicha, drchnička, limnatka nebo felície. Vysadit jej ale můžeme i samostatně do většího květináče. V mírnější zimě mohou vypadaná semínka na povrchu květináče znovu vyklíčit, proto raději uschlou rostlinku zlikvidujeme až na jaře. Mladé semenáčky pak stačí z původního květináče rozsázet do sadbovačů a poté, co narostou, je vysadit do finální nádoby nebo na záhon.

K vyšším jednoletým druhům patří šater ozdobný, který má větší bílé kvítky. Hezký je jako součást letničkových záhonů, vysadíme jej do popředí nebo na obruby, dobře působí v kombinaci s nižšími květinami pestrých barev.

Laisser un commentaire