Škůdci na ovocných stromech, lískách a jehličnanech: mšice, píďalky, pilatky

Škůdci trápí každého zahrádkáře, zvláště když se přemnoží. Než přijde jaro do sadů a zahrad, měli bychom se alespoň o těch nejčastějších problémech dozvědět co nejvíce, abychom mohli včas zasáhnout.

Mšice, píďalky i pilatky dovedou při přmnožení potráppit i vzrostlé dřeviny, ačkoli se jedná o maličký hmyz. Na dřevinách je většinou nelze sbírat mechanicky a nezbývá než včas zakročit ochranným postřikem.

Píďalka (Boarmia consortaria)

Listy skořápkatého ovoce ožírají zelenohnědé housenky píďalky. Poznáte je podle typického pohybu, podle nějž dostaly své jméno.

Vyskytují se ve dvou generacích od května do srpna. Motýli létají v dubnu až květnu a letní generace v červnu až červenci. Kladou velké množství vajíček. Když se přemnoží, jako například v minulém roce, dokáží housenky silně zdecimovat listové plochy.

Píďalka (Boarmia)Píďalka (Boarmia)Autor: Archiv ireceptar.cz

Doporučené přípravky: K ochraně je vhodné použít biologický přípravek Biobit, který aplikujeme v období počátečního vývoje housenek. Ty po jeho pozření ustávají během několika hodin v žíru a do dvou dnů hynou. Z chemických přípravků je možné použít Calypso 480 SC.

Pilatka (Croesus septentrionalis)

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Housenky pilatky jsou dlouhé asi 22 mm, mají černou hlavu a žlutozelené až modrozelené tělo. Při vyrušení housenice vztyčí zadeček a esovitě se prohnou.

Lokální holožíry na lískách je schopna způsobit i pilatka. Listy od okrajů ožírají housenky.

Dospělci jarní generace létají v květnu až červnu, letní generace pak v srpnu. Ke kuklení zalézají do půdy, kde se kuklí v podlouhlém, hnědém zápředku.

Pilatky (Croesus septentrionalis)Pilatky (Croesus septentrionalis)Autor: Archiv ireceptar.cz

Při slabším výskytu stačí mechanické odstranění housenic, jinak provádíme postřik v době žíru housenek přípravky stejnými jako u píďalek.

Mšice na jehličnanech (Liosomaphis abietina)

Mšice mohou poškozovat i okrasné jehličnany. Na jaře se nejdříve na starších jehlicích objevují žluté skvrny, posléze jehlice hnědnou a opadávají. Mšice sají na spodní straně jehlic čerstvých výhonů. Jsou zelené s červenýma očima, velké asi 1–1,8 mm.

Mšice přezimují ve stadiu vajíčka. Napadají mnoho druhů smrků, jedlí, borovic i modřínů.

Mšice (Liosomaphis abietina)Mšice (Liosomaphis abietina)Autor: Archiv ireceptar.cz

Doporučené přípravky: Ochranu provádíme přípravky Agrion Delta, Pirimor 25 WG, Fast M nebo Mospilan 20 SP W okamžitě při zjištění prvního výskytu.

Mšice na ovocných dřevinách

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Postřik by se něměl aplikovat do květů, není vhodné stříkat za přímého slunečního svitu či před deštěm.

Rozmnožování mšic je označováno jako rodozměna, což je proces, při kterém se střídají způsoby rozmnožování – větší část roku se množí partenogeneticky (bez oplození), na podzim se pak objevuje oboupohlavní generace a dochází k páření. Partenogeneze je často doprovázena živorodostí, což vysvětluje v příhodných životních podmínkách velmi rychlé namožení škůdců během krátké doby.

Samotný vývoj mšic je ale poměrně komplikovaný. Řada druhů k němu potřebuje pravidelné střídání primárních (většinou dřeviny) a sekundárních (většinou byliny) hostitelských rostlin.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Doporučené přípravky: Vhodným přípravkem je Pirimor 50 WG, Calypso 480 SC nebo Mospilan 20 SP.

Na zahradě je také třeba podporovat slunéčka, přirozené nepřátele mšice. Slunéčka a jejich larvy dovedou těchto škůdců zlikvidovat obrovské množství.

Laisser un commentaire