Tipy čtenářů: Jak ochránit úrodu před slimáky?

Přišli k nám z jihu, ničí úrodu i květiny. Rychle množí, dovedou nás pěkně pozlobit. Se zkušenostmi, jak se plzáků španělských na zahradě zbavit, se podělili čtenáři Receptáře.

Pivo je skvělá past

Nízkou plastovou nádobu s pivem umístíme na okraj pozemku do stínu rostlin. Proti dešti nádobu chráníme střešní taškou. Jednou týdně odstraníme plzáky a pivo vyměníme.
(Milan Kovář, Nová Ves u Chotěboře)

Na více způsobů

Z vlastní zkušenosti doporučuji posypávat okolí záhonů pilinami, mezi rostliny sypat rozdrcené skořápky, stavět plzákům do cesty rezavé železné předměty, rozmísťovat do půdy vmáčknuté misky s pivem, pravidelně je sbírat a občas použít přípravek proti slimákům.
(Vlasta Škodová, Sendraž)

Slimáci dokáží zlikvidovat celou úroduSlimáci dokáží zlikvidovat celou úroduAutor: Archiv ireceptar.cz

Byliny a houby

Využít lze i bylinky, které plzákům nevoní. Jsou to například fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Pomoci mohou i rozsekané a rozdrcené rostliny jako kapradí, vratič, řebříček a zerav, kterými dokola obsypeme záhony. Do konve s vodou rozmělníme chilli papričky nebo v ní uděláme nálev z ryzce peprného (houbu máčíme ve vodě tři dny, dokud se nevylouhují terpenické látky) a zalijeme okolí záhonů, plzáci se pokropeným místům vyhnou.
(Jiří Mika, Karlovy Vary)

plzák španělskýplzák španělskýAutor: Archiv ireceptar.cz

Prevence

Nepoužíváme zelené hnojení a mulčování rostlin, včas a důkladně likvidujeme plevele a rostlinné zbytky, ryjeme do hloubky, porosty udržujeme světlé a vzdušné, odstraňujeme kameny, půdu udržujeme bez hrud a pravidelně ji uhrabáváme, nenecháváme na zemi spadané listí. A nevyháníme ze zahrádky ježky. Od té doby, co se u nás usadili, nemáme problém s plzáky.
(Jitka Švecová, Boskovice)

Kapraďový zákvas

Asi 1 kg zeleného kapradí zaliji 8–10 l vody a nechám vykvasit. Zákvas zředím v poměru 1:10 a kapalinou pokropím půdu kolem rostlin. Plzáci se tomu místu vyhýbají.
(Věra Jedličková, Radonice)

slímák nepřítel zahradyplzákAutor: Archiv ireceptar.cz

Lógr jako jed

Po celý rok shromažďuji lógr z kafe, dávám jej do kompostu, ale také jím obsypávám rostliny. Plzákům zřejmě vadí, protože mi neožírají ani jiřiny, kterých mám okolo tří set.
(Dáša Poláková, Bratřice)

Kvásek a vápno

Matka dala ke studni odmočit mísu od těsta a zapomněla ji tam přes noc, ráno jsme v ní našli spoustu utopených plázků, zřejmě je přilákal kvásek. Proto jsem připravil asi litr řídkého kvásku, který jsem ještě přisladil, aby se kvašením vytvořil alkohol, kvásek jsem rozlil do hlubších misek a rozmístil je po zahradě. Opravdu to fungovalo, k miskám se večer stahovaly desítky plzáků, někteří se utopili, ostatní jsem posbíral a zlikvidoval. Uznejte, piva je pro ty potvory škoda!
(Luboš Dupač, Nesvačili)

Likvidujeme vajíčka

Při podzimním rytí bychom v zemině, kterou obracíme, neměli přehlédnout cosi sněhově bílého, tedy kuličky asi o průměru tří milimetrů. Jsou to nakladená vajíčka plzáků a na jednom místě jich bývá okolo třiceti. Měli bychom je sesbírat a zničit.
(Jan Burian, Uničov)

Laisser un commentaire