Tulipány, hyacinty, krokusy a další cibuloviny pro záhony i pěstování v nádobách

Nejen tulipány, ale i jiné cibuloviny nemusíte sázet jen do záhonů, můžete si jimi na podzim osadit kořenáče nebo jiné zahradní nádoby. Vybírejte z řady zajímavých odrůd tulipánů, hyacintů, krokusů i narcisů.

Nádoby osazujte především drobnými cibulovinami, které nebudou příliš přerůstat a navíc jich můžete vysadit více najednou. Pokud zvolíte květináče s vyobrazením vysazeného druhu, nemusíte na jaře hádat, co jste vlastně vysadili.

Nové odrůdy pro jarní parádu

Mezi nejoblíbenější druhy patří tulipány, narcisy, řebčíky, modřence, bledule, sněženky, krokusy, ladoňky, ladoničky aj.
Zkuste si pro svůj letošní pokus vybrat třeba některou z novinek.

  • Mezi krokusy můžete vyzkoušet citronově žlutou Dorothy, Cream Beauty, který má krémovou barvu a žlutý jícen, nebo světle fialový Qeen of Blue.
  • Mezi hyacinty zaujme růžovou barvou Anna Marie, Ametyst vínové barvy, nebo lososový Gipsy Qeen.
  • Z kosatečků, které kvetou velmi časně, stojí za vyzkoušení světle modrá Katherine.
  • Mezi narcisy objevíte nádherný žlutooranžový Apotheose nebo bílý Dolly Moll s oranžovým středem a omamnou vůní.
  • Pokud chcete vyzkoušet nové odrůdy tulipánů, výběr je přímo ohromný – třeba oranžová Lambada, vínový Blue Aimable či bílá Purissima.

Krokus Queen of BlueKrokus Queen of BlueAutor: Archiv ireceptar.cz

Přírodní moření cibulek

Před výsadbou doporučuji cibulky namořit. Jako mořidlo můžete použít přípravek Lignohumát, jehož základní surovinou je lignin. Lignohumát se využívá především jako hnojivo, ale namočení cibulek či hlíz před sázením do tohoto přípravku zvyšuje schopnost rychlého zakořenění, příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav rostlin i schopnost přirozeně se bránit proti stresovým faktorům, jako je např. přeslunění, stín, pozdní mrazíky, přísušek aj. Osvědčuje se i při výsadbě do nádob, kde je prostor pro kořenový systém výrazně omezen.

Postup moření je velmi jednoduchý – mořicí kapalinu připravte z 1 l vody a 10 ml Lignohumátu. Cibulky mořte 2–4 hodiny.

Iris KatharineIris KatharineAutor: Archiv ireceptar.cz

Výsadba

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Dostatek vláhy potřebují zasazené cibuloviny pouze na podzim po výsadbě, aby mohly do zimy dobře zakořenit, a pak až na jaře v době intenzivního růstu.

    Cibulky nechte před výsadbou oschnout.

  • Na dno nádoby nasypte drenážní vrstvu (keramzit či jemný štěrk).
  • Zemina, do které budete cibuloviny sázet, by měla být dostatečně propustná a dobře zásobená živinami. Obecně lze říci, že čím má určitý druh větší a silnější vzrůst, mohutnější olistění a květenství, tím vyžaduje půdu bohatší. Výživnější půdu tedy budou potřebovat spíše hyacinty a tulipány než modřence a krokusy.
  • Půdní reakce by měla být neutrální pro většinu druhů.
  • Do kořenáče vysazujte cibulky do určité hloubky podle jejich velikosti.
  • Osázené nádoby nechte přes zimu v chladné místnosti

Hyacint Anna MarieHyacint Anna MarieAutor: Archiv ireceptar.cz

Výsadbu na záhony je třeba dobře načasovat

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Hloubka výsadby se řídí velikostí cibule. Měla by být zhruba 2 až 2,5x větší, než je průměr cibulky.

Nejdříve vysaďte druhy, které nemají ochrannou vrchní slupku, protože ty při delším skladování rychleji vysychají (pokud je skladujete déle, je nutné uložit je v navlhčených pilinách nebo v rašelině). Do první poloviny října tedy zasaďte například sněženky, bledule, řebčíky a kandíky.
Donedávna se také propagovala zářijová výsadba narcisů, které potřebují k zakořenění delší dobu. Ale vzhledem k houbovým chorobám, které právě narcisy často napadají, je jako prevence lepší nechat výsadbu narcisů na později, kdy teplota půdy klesne na 12 °C, tedy na první polovinu října.

Tulipány, hyacinty, česneky, krokusy, ladoňky, ladoničky a sasanky vysazujete během října až začátkem listopadu. Nejpozději se vysazují modřence a ixie.

Laisser un commentaire