Tvarovaný a volně rostoucí živý plot: Jaké dřeviny jsou vhodné, jak provádět řez?

Všude, kde potřebujeme rozdělit zahradní prostor, oddělit klidové zákoutí, můžeme použít buď tvarované, nebo volně rostoucí listnaté či jehličnaté dřeviny.

Tvarované živé ploty

Tvarované živé ploty vytvářejí poměrně úzkou stěnu. Hodí se do formálnějších zahrad, zaberou méně místa než ty volně rostoucí, ale vyžadují pravidelný řez jednou až dvakrát ročně v závislosti na použitých dřevinách.

Výběr dřevin je omezen na druhy, které snášejí řez. Jedny z nejhezčích a nejodolnějších tvarovaných živých plotů vzniknou z habru obecného (Carpinus betulus) a ptačího zobu (Ligustrum vulgare).

Volně rostoucí živé ploty

Objemnější a přirozeně působící ploty najdou uplatnění v méně formálních až přírodních zahradách a remízcích, kde je dost místa a nechceme údržbě plotu věnovat tolik péče. Řez se omezuje na občasný průklest dřevin s hlubším zmlazením jednou za několik let.

Příkladem vhodných dřevin jsou třeba líska (Corylus), tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius), svída (Cornus), tavolník (Spiraea), zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) či temnoplodec (Aronia melanocarpa). Keře mohou poskytovat útočiště i potravu ptákům.

Živé ploty s využitím popínavých rostlin

Popínavé přísavníky se na podzim krásně vybarvujíPopínavé přísavníky se na podzim krásně vybarvujíAutor: Archiv ireceptar.cz

Tyto kombinované ploty se skládají z nosné konstrukce (mřížky) porostlé rostlinami. Výhodou je, že plot nemusí být široký. Nejvíce se hodí břečťan (Hedera helix), který je stálezelený, snáší stín, není náročný a navíc to je domácí dřevina. Jeho tmavá zeleň tvoří vhodné pozadí pro kvetoucí rostliny. Další vhodné rostliny jsou loubinec popínavý, přísavník pětilistý (psí víno) a některé druhy révy.

Nejlepší jsou domácí druhy

hloh (Crataegus)hloh (Crataegus)Autor: Archiv ireceptar.cz

Doporučuji používat pokud možno domácí druhy dřevin, které jsou obvykle nejméně náročné a jejich květy, plody, barevné listy nebo tvary výhonů zkrášlí v průběhu roku zahradu mnohem více než tújové ploty. Túje totiž trpí škůdci a chorobami a tvoří po celý rok neměnné, nezajímavé a strnulé stěny (v určitých případech mají ovšem opodstatnění zeravové ploty). Z vhodných domácích druhů zmíním habr, ptačí zob a babyku pro stříhané a lísku, svídu a hloh pro volně rostoucí ploty.

Řez a letní péče

Tvarované živé ploty stříháme jednou až dvakrát ročně, to znamená v předjaří a od července do srpna, ale pokud máme čas na častější řez, je to samozřejmě lepší, protože se dočkáme hustějšího zvětvení a tedy i lepšího vzhledu a funkce plotu.

  • Stříhat můžeme buď ručními nůžkami, nebo motorovými lištovými plotostřihy podle šablony a je–li už plot vysoký, použijeme lešení.
  • Řez za vegetace má zejména estetickou funkci, chceme jím držet plot v daném tvaru, takže v létě zkracujeme pouze přerůstající jednoleté výhony.
  • Na zásadní snížení plotu a radikálnější řez je pak vhodnější doba před rašením listů brzy zjara.

buxus vyžaduje pravidelný střihbuxus vyžaduje pravidelný střihAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud pravidelný sestřih už nevede k uspokojivému vzhledu nebo se plot příliš zvětšil, přistoupíme k postupnému hlubšímu zmlazení, které ovšem doporučuji rozložit do více let. Při dlouhotrvajícím suchém letním počasí je dobré živý plot pravidelně zalévat, nejlépe vpodvečer vydatným proudem vody přímo ke kořenům.

Laisser un commentaire