Uzení bylo odjakživa součástí každé vesnické zabijačky a někde se praktikuje dodnes. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Udírna z květináčů
K uzení potřebujeme vhodné podmínky – hlavně správné dřevo, místo, ale také hodně volného času. Maso totiž musíme na několik týdnů naložit do slaného nálevu a pak pozvolna řadu hodin udit a přitom dávat pozor na optimální teplotu, abychom uzeniny nespálili nebo nevysušili.
V dnešní uspěchané době jsou chvilky strávené s přáteli nad dobrým jídlem dost vzácné. Právě uzení je tím rituálem, při němž se lidé setkávají a vzájemně ochutnávají různé lahůdky, vyprávějí a relaxují.
Domácí uzení si získává stále větší oblibu. K oblíbeným jídlům patří nejen uzené vepřové maso. Doma lze kvalitně vyudit třeba ryby, drůbež, uzeniny, zeleninu, houby, ořechy a sýry. Uzením jídlo získává naprosto výjimečnou chuť.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Majitelé rozlehlých zahrad nemají s postavením domácí udírny velký problém. Architekt jim navrhne stavbu, která zapadne do celkového obrazu zahrady. Bývá spojena s krbem a venkovním posezením. Ti, kteří odmítají zvát si do své zahrady architekty, mohou dnes koupit v obchodních domech hotovou přenosnou udírnu.
Je tu i další možnost – udělejte si vlastní udírnu z květináčů:
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz