Lze pěstovat vanilku jako pokojovou rostlinu? Pokud ano, co rostlina potřebuje a je možné, aby dozrály i voňavé lusky? ptá se čtenář Karel Hálek
Pravá vanilka patří mezi orchideje a pochází z vlhkých pralesů Střední Ameriky. Roste v zemi, ale šplhá jako liána k vrcholům stromů.
Jak vypadá vanilka?
Lodyha je dužnatá a vyrůstají z ní střídavé, kopinaté dužnaté listy a mezi listy pak vzdušné kořeny. Může dorůstat délky i několika metrů. Kvítky jsou v hroznech a mají zelenkavou barvu. Plodem je až 30 cm dlouhá tobolka, ve které jsou semena v kašovité hmotě.
květ vanilkyAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Tobolky se sklízejí polozralé a aby se rozvinula charakteristická vůně, musejí projít fermentací.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Tobolky se sklízejí polozralé a aby se rozvinula charakteristická vůně, musejí projít fermentací.
Místo náročné vanilky voňavý otočník
Pro svou velikost a nároky na prostředí (vysoká vlhkost a rozptýlené světlo) se vanilka pro pěstování v běžných bytech nehodí. Bez větších problémů ale můžeme přes léto pěstovat jako balkonovou rostlinu otočník peruánský (Heliotropium arborescens). S pravou vanilkou ho spojuje jen výrazná vanilková vůně, jinak s ní není příbuzný. Jako koření jej používat nemůžeme, protože obsahuje jedovaté alkaloidy.
Pravý vanilkový lusk si raději kupte a pokud chcete pěstovat jinou orchidej, vyberte si druh, který lze v bytech pěstovat bez problémů, jako je například Phalenopsis
vanilkové luskyAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak pěstovat otočník?
Tento pohledný keřík s tmavě zelenými vrásčitými listy rozkvétá vijanem tmavofialových drobných kvítků.
- Rostliny vyžadují slunné místo a pravidelnou zálivku.
- Nesnášejí trvalé zamokření, ale při přischnutí listy vadnou a většinou částečně odumírají, takže i po zalití se část listů již nevzpamatuje.
- Po odkvětu je nutné květenství odstraňovat, aby se mohla tvořit nová.
- Ze škůdců se mohou objevovat mšice a molice.
otočník peruánský (Heliotropium arborescens)Autor: Archiv ireceptar.cz
Otočník může přezimovat, ale u malých rostlin se to nevyplatí. Můžeme jej však pěstovat jako malý keřík, který zimování vyžaduje. Po několika letech nás pak potěší krásnou barvou a vůní, která je příjemná nejenom nám, ale i motýlům, kteří za horkých dnů květy přímo obalí.